Tricolorii s-au impus clar în meciul-test din Canada

Cu toate că au evoluat timp de trei sferturi din joc în inferioritate numerică

Sport 18 Iunie 2017 / 16:43 2499 accesări
„Stejarii” au înscris trei eseuri la Edmonton

Naționala de rugby a României a învins reprezentativa Canadei cu scorul de 25-9 (7-6), într-un meci-test disputat sâmbătă noapte (ora României) pe Ellerslie Park Stadium din Edmonton. În ciuda scorului, confruntarea nu a fost deloc una ușoară pentru „Stejari”, jocul având de suferit atât la capitolul spectacol, la partea tehnică, dar și la nivelul arbitrajului, fiind presărat cu fragmentări pe fondul unor acte de indisciplină și al nervozității din teren, în special în prima repriză.

Gazdele au început în forță și au deschis scorul în minutul 11 printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Gordon McRorie, după ce tot el ratase din același procedeu în minutul 8, canadienii având și un eseu anulat chiar în primele minute ale confruntării. Replica tricolorilor a venit repede: în minutul 16, Viorel Lucaci a reușit prima încercare a meciului, după o pasă foarte bună primită de la Johannes van Heerden, iar Florin Vlaicu a transformat.

În minutul 20, Otar Turașvili a văzut cartonașul roșu, fiind eliminat definitiv pentru că i-a tras un pumn în plină figură lui Tyler Ardron! Naționala „Frunzei de Arțar” a primit și o lovitură de pedeapsă, transformată de McRorie. Scorul pauzei a fost 7-6 pentru români, Vlaicu ratând o lovitură de pedeapsă în ultimele minute ale primei reprize.

„Stejarii” au ieșit mult mai determinați de la cabine și chiar în minutul 41 Tangimana Fonovai a izbutit cel de-al doilea eseu al tricolorilor, transformat de Vlaicu, după o bâlbâială a defensivei gazdelor. Cinci minute mai târziu, McRorie a redus din diferență prin transformarea unei lovituri de pedeapsă, însă prin același procedeu, în minutul 52, Florin Vlaicu ne-a adus alte trei puncte.

Deși în inferioritate numerică, elevii lui Lynn Howells au deschis jocul și și-au presat adversarul, Fonovai reușind și cel de-al treilea eseu, în minutul 61, netransformat. Tabela de marcaj a fost închisă tot de români, Vlaicu transformând o lovitură de penalitate în minutul 73 și stabilind scorul final, 25-9. România obține astfel a șasea victorie consecutivă împotriva canadienilor, însă prima în deplasare. Săptămâna viitoare, „Stejarii” vor întâlni în premieră Brazilia, la București, pe 24 iunie.

Au evoluat pentru România:

1. Ionel Badiu (65 Constantin Pristaviță), 2. Otar Turașvili (eliminat în minutul 20), 3. Andrei Ursache (65 Alexandru Țăruș)