Voleibalistele de la CSȘ 1 Constanța, medalii de bronz la CN de volei pe plajă pentru cadete

Sport 29 Iulie 2016 / 13:27 3616 accesări

Pe terenurile special amenajate la Arena „Basme cu cai” din cadrul complexului „Colosseum Retail Park”, situat lângă București, s-a încheiat Campionatul Național de volei pe plajă rezervat cadetelor (jucătoare născute în anul 2000 sau mai mici), competiție la care au participat 35 de formații. Voleibalistele de la Clubul Sportiv Școlar Nr. 1 din Constanța, antrenate de Gheorghe Brînză, au obținut rezultate foarte bune, trei echipe reușind clasări între primele opt formații. Medaliile de bronz au fost cucerite de Oana Nedea și Denisa Dumitru (CSȘ 1 I), care au câștigat finala mică, scor 2:0, cu CSȘ Sighetu Marmației. În semifinale, CSȘ 1 I a cedat la mare luptă, scor 1:2, în duelul cu CSȘ Arad, 14:16 în setul decisiv, după ce voleibalistele constănțene au condus cu 14:12. Pe locul 5 s-au clasat Antonia Tărniceriu și Andreea Iancu (CSȘ 1 II), iar pe poziția a opta s-au situat Alexandra Spînoche și Andrada Albu (CSȘ 1 III). Finala mare a fost câștigată de Dinamo București, 2:0 cu CSȘ Arad. În weekend va fi stabilită campioana și în întrecerea junioarelor, CSȘ 1 Constanța participând cu șase echipe.