Academia Hagi U17, învingătoare la Future Talents Cup

Fotbal / În turneul de la Budapesta

Sport 12 Aprilie 2018 / 17:28 1870 accesări
Academia Hagi U17 nu a primit gol în fazele superioare ale competiției

Joi, în finala turneului internațional Future Talents Cup de la Budapesta, formația Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” Under 17 (antrenori Constantin Fălină și Nicolae Roșca) a câștigat meciul cu echipa croată HNK Rijeka, scor 2-0. Golurile victoriei au fost înscrise de căpitanul formației constănțene, Răzvan Matiș, în minutele 12 (cu un șut de la distanță) și 45 (dintr-o lovitură liberă executată impecabil).

În finala mare a turneului au evoluat pentru Academia Hagi U17 următorii jucători: Șerban - Georgescu, Sîrbu, Vlad, D. Mureșan - Călin (69 Neagu), Negrean - A. Dumitrescu (51 Mălăele), Matiș (69 Voicu), Vultur (51 Bodișteanu) - Girsik (56 Pocol).

Răzvan Matiş a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului şi a devenit golgheterul competiţiei, cu cinci goluri marcate.

Celelalte rezultate înregistrate de Academia Hagi U17 la Future Talents Cup, ediția 2017/2018 -

anul trecut, în Grupa A: Academia Hagi - FC DAC 1904 1-0 (Matiș 10-pen.) - 9 octombrie 2017

Academia Hagi - Zalaegerszegi 2-2 (Sebestyen 8-autogol, Vultur 55 / Horvath 61, Hehn 68) - 10 octombrie 2017

Academia Hagi - Karpaty Lvov 0-0 - 11 octombrie 2017

în acest an, în sferturile de finală: Academia Hagi - NK Maribor 5-0 (Girsik 16, Mureșan 20, Matiș 52-pen., Pocol 61, 63) - 10 aprilie 2018

în semifinale: Academia Hagi - FC DAC 1904 3-0 (Girsik 8, Matiș 47-pen., Pocol 58) - 11 aprilie 2018

Lotul Academiei Hagi U17 care a participat la turneul de la Budapesta în acest an a fost următorul: Alexandru Șerban și Ștefan Mușat - portari; Alexandru Georgescu, Antonio Vlad, Dan Sîrbu, Darius Mureșan, Iulian Bileca, Bogdan Călin, Alexandru Negrean, Răzvan Matiș, Antonio Dumitrescu, Constantin Neagu, Roberto Mălăele, Robert Voicu, Aron Girsik, Darius Vultur, Radu Pocol și Ștefan Bodișteanu - jucători de câmp. Staff: Constantin Fălină și Nicolae Roșca - antrenori, Cosmin Sîrbu - fizioterapeut, Berti Nicola - team manager.