Adina Diaconu, campioană europeană la tenis de masă, junioare, pentru al doilea an consecutiv

17 Iulie 2016 / 18:10 490 accesări

Jucătoarea de tenis de masă Adina Diaconu a câştigat, duminică, medalia de aur în cadrul Campionatului European de cadeţi şi juniori de la Zagreb, după ce a trecut în finala junioarelor de chinezoaica Ning Jing, sportivă care concurează pentru Azerbaidjan, cu scorul de 4-0.

Adina Diaconu a câştigat fiecare dintre cele patru game-uri cu scorul de 11-8, 11-7, 12-10, 11-8.

"Ning a învins-o pe românca Andreea Dragoman în primele runde ale competiţiei de simplu şi sunt fericită că am avut oportunitatea să joc împotriva ei şi să o bat. Jocul meu a fost la cel mai înalt nivel încă de la început, adversara nu a putut să mă surprindă", a declarat Adina Diaconu, pentru site-ul oficial al competiţiei.

În semifinalele competiţiei de la Zagreb. Ning Jing a trecut de Tin Tin Ho, care reprezintă Anglia, în minimum de game-uri (4-0), în timp ce Adina Diaconu a avut nevoie de şapte game-uri pentru a o învinge pe Zhang Xuan Xu, reprezentanta Spaniei, scor 4-3.