Alexandra Cadanțu, calificată în semifinalele turneului de la Budapesta

10 Septembrie 2016 / 07:49 1735 accesări

Jucătoarea română de tenis Alexandra Cadanțu s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Budapesta, dotat cu premii totale de 50.000 de dolari, după ce a dispus cu 2-6, 6-3, 6-2 de slovena Dalila Jakupovic, cap de serie numărul opt.

Cadanțu (26 ani, 261 WTA) a obținut victoria în două ore și 39 de minute în fața unei adversare de 25 de ani, aflată pe locul 164 în lume. Alexandra a comis 4 duble greșeli, iar Dalila 9, românca transformând toate cele 9 mingi de break create.

Alexandra Cadanțu are acum 2-0 în meciurile directe cu Jakupovic, pe care a mai învins-o în 2014, în primul tur la Victoria (Mexic, 25.000 dolari), cu 6-1, 6-1.

În penultimul act, Cadanțu o va înfrunta pe rusoaica Irina Hromaceva, a doua favorită. Scorul dintre cele două este egal, 1-1, Alexandra câștigând în 2011, la Telavi (Georgia, 50.000 dolari), cu 6-3, 6-2, în sferturi, iar Hromaceva (21 ani, 118 WTA) s-a impus în 2014, la Alphen aad den Rijn (Olanda, 25.000 dolari), cu 6-4, 6-1, în primul tur.