Alexandra Cadanțu și Ana Bogdan, eliminate din turneul de la Katowice

02 Aprilie 2016 / 20:41 457 accesări
Alexandra Cadanțu

Tenismenele Alexandra Cadanţu (locul 233 WTA) şi Ana Bogdan (155 WTA) au pierdut, sâmbătă, meciurile din primul tur al calificărilor pentru turneul WTA de la Katowice, Polonia, disputat pe suprafaţă dură în sală şi dotat cu premii totale în valoare de 226.750 de dolari.

Alexandra Cadanţu (25 de ani) a fost eliminată de Marina Erakovic (Noua Zeelandă, locul 181 WTA), cu scorul de 0-6, 6-7 (2). Partida a durat o oră şi 53 de minute şi a început foarte slab pentru româncă. Cadanţu nu a reuşit să câştige vreun game în primul set, a început mai bine setul secund, a condus cu 3-1 şi 4-2, dar Erakovic a făcut re-break la 4-4 şi s-a impus în tie-break.

Pe durata meciului, Cadanţu nu a servit niciun as şi a comis 7 duble greşeli. Procentajul primului serviciu a fost excelent (79%), dar românca a concretizat doar 54% dintre mingile jucate cu primul şi doar 15% dintre serviciile 2. În plus, Alexandra şi-a pierdut de 5 ori serviciul şi a reuşit să câştige doar două game-uri pe serviciul adversarei.

Ana Bogdan (23 ani) a fost întrecută de jucătoarea cehă Barbora Stefkova (20 ani, 253 WTA), cu scorul de 4-6, 6-7 (5). Meciul a durat o oră şi 42 de minute. Bogdan, favorită în acest meci, a condus de fiecare dată, dar a pierdut pe final de set. În primul set, românca a avut 3-1, iar în setul 2 a condus cu 4-2 şi 5-3. Totodată, în tiebreakul care putea trimite meciul în set decisiv, Bogdan a condus pe tabelă cu 3-1 şi 5-4.

Pe durata partidei, Ana Bogdan a servit 3 aşi şi nu a comis nicio dublă greşeală. Românca a câştigat 66% dintre mingile jucate cu serviciul 1 şi 46% dintre cele cu serviciul 2. În plus, Bogdan şi-a pierdut de 3 ori serviciul şi a reuşit 2 breakuri.

Pentru participarea în calificările turneului WTA de la Katowice, Alexandra Cadanţu şi Ana Bogdan vor primi câte un punct în clasamentul WTA şi câte un cec în valoare de 530 de dolari.

Singura româncă de pe tabloul principal de simplu este Andreea Mitu (24 ani, 112 WTA), care va juca în primul tur cu elvețianca Romina Oprandi (30 ani, 133 WTA). Poloneza Agnieszka Radwanska, numărul doi mondial, este principala favorită a turneului.