Șapte eșecuri consecutive pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, play-out, etapa a 5-a: ACS BERCENI - FC FARUL CONSTANȚA 4-2

Sport 04 Mai 2015 / 00:00 861 accesări

Schimbarea antrenorului nu a adus mult-așteptatul reviriment la FC Farul Constanța, iar formația de pe litoral rămâne „ciuca bătăilor” în acest final de sezon, bifând a șaptea înfrângere consecutivă. Constănțenii au pierdut sâmbătă, în deplasarea de la ACS Berceni, scor 2-4, în etapa a 5-a din play-out-ul Seriei 1 a Ligii a II-a. Revenit după opt ani pe banca tehnică a Farului, Constantin Gache nu a avut un debut plăcut, elevii săi primind gol încă din primul minut al jocului, după o acțiune a lui Al. Pătrașcu. Gazdele au continuat ofensiva și au mai înscris de două ori în prima repriză, prin Jugaru, în min. 20, și A. Enciu, în min. 33, dar constănțenii au reușit să reducă din handicap până la pauză prin M. Jianu, în min. 36. În repriza secundă, același M. Jianu a marcat din nou, în min. 54, dar speranțele oaspeților de a scoate măcar un rezultat de egalitate s-au risipit definitiv în min. 87, când Văduva a stabilit scorul final. Pentru FC Farul au evoluat: Olaru (46 I. Dinu) - Băjan, D. Ciobanu, Fl. Pătraşcu, Szalkai - Ochia, M. Cârstoiu - Al. Grigoraş (40 I. Plămadă), R. Neagoe (71 Vieru), M. Jianu - M. Enciu. „Primele două goluri le-am primit după două șuturi în vinclu, iar la scorul de 1-0 am avut o bară. După al treilea gol, mi-a fost teamă de o înfrângere la scor, dar băieții și-au revenit și am marcat de două ori. Pe final, când forțam egalarea, portarul Dinu a ieșit neinspirat și totul s-a terminat”, a spus Gache.

În celălalt meci din play-out-ul Seriei 1, FCM Dorohoi a învins, pe teren propriu, pe CS Balotești, scor 3-1. Clasament play-out: 1. FCM Dorohoi 34p, 2. CS Balotești 33p, 3. ACS Berceni 32p, 4. FC FARUL CONSTANȚA 22p.

SALVAȚI DE FC OLT

Încrezători că vor evita barajul pentru menținerea în liga secundă după ce FC Bihor va fi declarată falimentară, constănțenii au primit o veste bună din partea altei formații din Seria a II-a. Confruntată cu mari datorii către bugetul statului, FC Olt a decis să se retragă din competiție, devenind a cincea echipă din liga secundă care nu încheie sezonul. În aceste condiții, FC Farul își va păstra locul în Liga a II-a, dar situația va fi oficializată abia după decizia Federației Române de Fotbal în cazul celor de la FC Olt.