Antrenorul român Stelian Moculescu a cîştigat Liga Campionilor la volei masculin

Sport 03 Aprilie 2007 / 00:00 749 accesări

Formaţia germană VfB Friedrichshafen a cîştigat, duminică seară, la Moscova, Liga Campionilor la volei masculin, după ce a învins în finală echipa franceză Tours VB, cu scorul de 3-1 (25-20, 26-24, 23-25, 25-19). Locul al treilea a fost ocupat de Dinamo Moscova (Rusia), care a trecut, cu scorul de 3-0 (25-18, 25-23, 25-18) de echipa Lube Banca Marche Macerata (Italia). Succesul formaţiei VFB Friederichshafen, antrenată de tehnicianul român Stelian Moculescu şi la care a evoluat în sezonul trecut brazilianul Ashlei Nemer, actualul component al formaţiei Club Volei Municipal Tomis Constanţa, este o mare surpriză, deoarece clubul dispune de mijloace financiare net inferioare celor ale puternicelor cluburi italiene şi ruse. Din păcate, voleibalistul român Sergiu Stancu, componentul echipei franceze, nu a putut juca, fiind accidentat. După cîştigarea trofeului, antrenorul Stelian Moculescu a declarat: “Este ceva senzaţional pentru echipa noastră să reuşească această performanţă. Le-am spus jucătorilor să nu se gîndească la faptul că evoluează în Final Four-ul Champions League, dar să joace ca şi cum ar fi ultimul lor meci din carieră. Sînt foarte fericit pentru băieţii mei, care au demonstrat că sînt capabili să obţină o astfel de performanţă”. SC Leipzig, în 1964, a fost ultima echipă germană care a cîştigat principala competiţie europeană, disputată atunci sub un alt format. În turneul final de la Moscova, în semifinale, VFB Friederichshafen a trecut, cu 3-2 (20-25, 26-24, 25-19, 13-25, 15-13), de Lube Banca Marche Macerata, cîştigătoarea de anul trecut a Cupei CEV. În cealaltă semifinală, Tours VB - Dinamo Moscova 3-1 (25-18, 28-26, 19-25, 25-22). Premiile individuale acordate în Final Four au fost următoarele - MVP: Jochen Schöps (VfB Friederichshafen); cele mai multe puncte: Hichem Guemmadi (Tours VB); cel mai bun serviciu: Matey Kaziyski (Dinamo Moscova); cel mai bun atacant: Alessandro Paparoni (Lube Banca Marche Macerata); cel mai bun blocaj: Alexander Volkov (Dinamo Moscova); cel mai bun libero: Markus Steuerwald (VfB Friederichshafen); cel mai bun coordonator de joc: Loic De Kergret (Tours VB); cel mai bun jucător la preluare: Lukas Divis (VfB Friederichshafen).

Tot la Moscova au fost premiaţi şi cei mai buni jucători din 2006: bulgarul Matey Kaziyski şi rusoaica Liubov Sokolova, dar şi cei mai buni jucători de volei pe plajă anul trecut: germanul Christoph Dieckmann şi rusoaica Natalia Uryadova.