Arcada Galați a jucat la Lyon un set demn de Cartea Recordurilor!

Cupele Europene la volei

Sport 28 Ianuarie 2016 / 16:46 744 accesări
Voleibaliștii de la Arcada Galați au ratat calificarea în sferturile Cupei Challenge

Aflată la debutul absolut în Cupele Europene la volei, formația masculină Arcada Galați a fost eliminată din Cupa Challenge în faza optimilor de finală, de către echipa franceză ASUL Lyon Métropole. Dunărenii au învins în tur cu 3:0 și au pierdut cu același scor în returul de miercuri seară. Rezultatul pe seturi al meciului de la Lyon a fost 3:0 (25:15, 47:45, 25:22) pentru gazde, iar francezii s-au calificat mai departe după ce și-au adjudecat cu 15:10 „setul de aur”, necesar pentru departajarea echipelor aflate la egalitate de puncte, 3-3, pe ansamblul celor două manșe.

Remarcabilă a fost desfășurarea ostilităților din setul al doilea, care va intra în Cartea Recordurilor! După ce Lyon a dominat categoric primul parțial din manșa retur, Arcada s-a aflat în permanență la conducere în setul secund, chiar și la 5-6 puncte diferență. Francezii au revenit, iar setul a intrat în prelungiri, încheindu-se după 47 de minute și 92 de puncte jucate! Gălățenii au irosit 14 mingi de set înainte ca lyonezii să valorifice a noua lor oportunitate de a face 2:0 la seturi. Iată cum a evoluat scorul în prelungirile acestui set-maraton: 23:24, 24:25, 25:26, 27:26, 27:28, 29:28, 30:29, 31:30, 32:31, 32:33, 33:34, 34:35, 36:35, 37:36, 37:38, 38:39, 39:40, 40:41, 41:42, 42:43, 44:43, 44:45, 47:45.

Conform unor surse neoficiale, setul acesta ar intra pe locul 5 în topul tuturor timpurilor al celor mai lungi seturi jucate în meciuri oficiale de volei! Primul loc este ocupat de scorul 87:85, înregistrat în anul 1979, în campionatul Cehoslovaciei. Remarcabil este faptul că meciul s-a jucat în epoca voleiului cu seturi care se terminau la 15, iar punctele se puteau realiza doar pe propriul serviciu, epocă încheiată în 1999! Urmează un 63:61 din campionatul Germaniei (nu se precizează anul și echipele), un 54:52 din partida Bre Banca Cuneo - Sisley Treviso (13 februarie 2002, Serie A - prima ligă din 13.01.2002, Italia) și un 52:54 din meciul AEK Atena - PAOK Salonic (31 octombrie 2007, campionatul Greciei). Acest 47:45 a înlocuit un set încheiat cu 44:42, jucat tot în prima ligă din Grecia, între Aris Salonic și AE Nikaia (9 februarie 2002).

Reamintim parcursul gălățenilor în acest sezon al Cupelor Europene: 3:1 și 3:2 cu OK Novi Pazar (Serbia), 3:1 și 2:3 cu ČEZ Karlovarsko (Cehia), 3:0 și 0:3 cu ASUL Lyon Métropole (Franța).