Atletico Madrid - Real Madrid, finala din... sferturile Ligii Campionilor

Fotbal / Tragerea la sorți a sferturilor de finală din UCL și UEL

Sport 21 Martie 2015 / 00:00 931 accesări

Tragerea la sorți a partidelor din sferturile de finală ale UEFA Champions League, desfășurată vineri, la Nyon (Elveția), a decis un meci „de foc” în această fază a competiției. Formaţiile spaniole Atletico Madrid şi Real Madrid, care în 2014 au disputat finala Ligii Campionilor, se vor întâlni în sferturile principalei competiţii continentale intercluburi. Anul trecut, Real Madrid a câştigat finala cu Atletico Madrid cu scorul de 4-1 (Sergio Ramos 90+3, Bale 110, Marcelo 118, Cristiano Ronaldo 120-pen. / Godin 36) - după prelungiri (1-1 la finalul celor 90 de minute).

Programul întâlnirilor din sferturi: Atletico Madrid - Real Madrid și Juventus Torino - AS Monaco (manșa tur - la 14 aprilie, manșa retur - la 22 aprilie), Paris Saint-Germain - FC Barcelona și FC Porto - Bayern Munchen (manșa tur - la 15 aprilie, manșa retur - la 21 aprilie). Tragerea la sorţi a fost efectuată de fostul internaţional german Karl-Heinz Riedle.

UEFA EUROPA LEAGUE

În UEFA Europa League, sorții au stabilit următoarele meciuri: FC Sevilla - Zenit Sankt Petersburg, Dnepr Dnepropetrovsk - FC Bruges, Dynamo Kiev - AC Fiorentina și VfL Wolfsburg - SSC Napoli. Tragerea la sorţi a fost efectuată de fostul internaţional polonez Jerzy Dudek. Partidele din sferturile UEL vor avea loc la 16 aprilie - manşa tur şi 23 aprilie - manşa retur.