BC Athletic, succes obţinut cu şase secunde înaintea finalului

Baschet masculin / Liga Naţională

Sport 15 Decembrie 2019 / 14:39 1108 accesări
Baschetbaliştii constănţeni vor evolua şi în etapa viitoare pe teren propriu

În etapa a 11-a din Liga Naţională de baschet masculin, Grupa B, formaţia BC Athletic Constanța s-a impus, sâmbătă seară, în Sala Sporturilor, într-un final dramatic, în partida cu CSM Tg. Jiu. După ce au fost conduşi la pauză, scor 35-42, baschetbaliştii pregătiţi de Alexandru Olteanu şi Bogdan Ivanovici au revenit şi au obţinut victoria cu şase secunde înaintea finalului, scor 68-67, graţie unui slam-dunk reuşit de Kyle Kilgore.

Scorul pe sferturi în meciul BC Athletic - CSM Tg. Jiu: 16-24, 19-18, 18-10, 15-15.

Pentru „Gladiatorii din Tomis” au marcat Kyle Kilgore 18 puncte, Rahsaan Williams 17p, Andrei Oprean 12p, Georgian Păun 10p, Cristian Mâinea 6p, Adrian Trandafir 3p şi Affia Ambadiang 2p. Au mai evoluat Darian Bryant, Sergiu Ursu şi Victor Dudaş.

„Mulțumim tuturor celor care au venit alături de noi pentru a onora jucători exponențiali ai Clubului Sportiv Farul și mulțumim tuturor pentru jucăriile donate copiilor prin cei de la United Hands Romania! Constanța... sunteți fabuloși pentru tot ceea ce faceți! Team is everything!”, a fost mesajul postat pe pagina oficială de Facebook a clubului constănţean.

În etapa viitoare, ultima din acest an, BC Athletic va evolua tot pe teren propriu, în Sala Sporturilor, vineri, 20 decembrie, de la ora 18.30, cu CSM 2007 Focşani.