Buzărnescu şi Ana Bogdan au cedat în primul tur la Melbourne

Tenis de câmp

Sport 15 Ianuarie 2019 / 12:09 492 accesări
Ana Bogdan a pierdut în faţa unei tenismene în vârstă de 17 ani

După Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu, încă două tenismene tricolore au fost eliminate în primul tur la Australian Open. Mihaela Buzărnescu şi Ana Bogdan au cedat în partidele cu Venus Williams, respectiv Iga Swiatek. Buzărnescu a fost învinsă după două ore şi 40 de minute şi după ce a servit pentru meci la scorul de 5-3 în setul secund. După două ore de joc, Ana Bogdan a pierdut duelul cu poloneza Swiatek, o tenismenă în vârstă de 17 ani venită din calificări, după ce sportiva noastră a condus cu 4-2 în setul decisiv.

Rezultate: Mihaela Buzărnescu (locul 26 WTA şi cap de serie numărul 25) - Venus Williams (SUA, locul 37 WTA) 7-6 (7/3), 6-7 (3/7), 2-6 şi Ana Bogdan (locul 82 WTA) - Iga Swiatek (Polonia, locul 177 WTA, jucătoare venită în calificări) 3-6, 6-3, 4-6.

Pentru prezenţa pe tabloul principal la Australian Open, Mihaela Buzărnescu şi Ana Bogdan vor primi câte un cec în valoare de 54.000 de euro şi câte 10 puncte WTA.