Cal Crutchlow a câştigat Marele Premiu al Australiei la clasa MotoGP

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 23 Octombrie 2016 / 18:45 503 accesări

Pilotul britanic Cal Crutchlow a obținut a doua victorie din acest sezon al Motomondialului de viteză, la clasa regină. La Phillip Island, în Australia, Crutchlow a profitat de abandonul spaniolului Marc Marquez și a trecut primul linia de sosire, premieră absolută pentru un pilot britanic, în cursa de la Antipozi. Anterior, el mai câștigase în acest an MP al Cehiei. Marquez, deja campion mondial la clasa MotoGP, a plecat din pole position, dar a ieșit în decor în turul 10, după ce a pierdut controlul motocicletei, și a fost nevoit să renunțe la cursă.

Crutchlow s-a luptat pentru victorie cu italianul Valentino Rossi, care a făcut o cursă superbă. Rossi a plecat de pe a 15-a poziție a grilei de start și a reușit să termine al doilea! Podiumul etapei din Australia, a 16-a din Campionatul Mondial de motociclism viteză, ediția 2016, a fost completat de spaniolul Maverick Vinales.

În clasamentul general, Marquez are un avans de 57 de puncte față de Rossi, ocupantul poziției a doua. Pe 3 este Jorge Lorenzo, la 24 de puncte în urma lui Rossi. Până la finalul sezonului mai sunt două etape, programate în Malaezia (30 octombrie) și la Valencia (13 noiembrie).

La clasa Moto2, victoria i-a revenit elvețianului Thomas Luthi, urmat de italianul Franco Morbidelli și de germanul Sandro Cortese, toți aceștia concurând pe Kalex. Lider în clasamentul general este francezul Johann Zarco (Kalex), cu 226 de puncte, urmat de Luthi 204p și de spaniolul Alex Rins (Kalex) 201p.

La clasa Moto3 s-a impus sud-africanul Brad Binder (KTM), urmat de Andrea Locatelli (Italia/KTM) și de Aron Canet (Spania/Honda). Brad Binder, deja campion mondial, are 294 de puncte la general, fiind urmat la mare distanță de italianul Enea Bastianini (Honda) 164p și de spaniolul Jorge Navarro (Honda) 143p.