Calificări pentru pentru CS Phoenix-Știința şi BC Athletic în Cupa României la baschet

După victoriile obţinute şi în manşa retur

Sport 30 Septembrie 2018 / 08:34 700 accesări

CS Phoenix-Știința este singura echipă din Grupa B a Ligii Naţionale care a eliminat o formaţie din prima grupă valorică

Echipele constănţene de baschet CS Phoenix-Știința (la feminin) şi BC Athletic (la masculin) s-au calificat, sâmbătă seară, în turul al doilea al Cupei României, obţinînd victorii şi în manşa retur.

În Sala Sporturilor din Constanța, după succesul din tur, din deplasare, scor 77-73, CS Phoenix-Știința Constanța a dispus şi în retur de Universitatea Cluj, cu scorul de 67-59, la pauză 31-24. Punctele formaţiei antrenate de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au fost înscrise Bianca Fota 20, Chelsea Douglas 19, Ecaterina Armanu 15, Cristiana Cutaș 7, Andreea Fleşer 3, Teodora Armanu 2 şi Andreea Beldian 1. Scorul pe sferturi în meciul Phoenix-Știința - Universitatea: 19-12, 12-12, 19-23, 17-12.

Şi BC Athletic Constanța s-a impus în meciul retur cu Rapid București, disputat în deplasare, scor 81-57, la pauză 53-23. Punctele formaţiei constănţene, pregătite de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici, Vladimir Mihai și Vasile Pașca, au fost reuşite de Andrei Oprean 19, Daniel Mâinea 10, Georgian Păun 10, Miljan Drekalovic 9, Alin Andrieş 9, Samuel Berkelund 8, Deondre Ray 4, Sergiu Ursu 4, Adrian Trandafir 4, Alexandru Unitu 2 şi Brandon Lockhart 2. Scorul pe sferturi în partida Rapid - BC Athletic: 10-31, 13-22, 19-18, 15-10.

Turul al doilea al Cupei României la baschet este programat anul viitor, la 27 februarie și 6 martie, întâlnirile urmând să fie stabilite prin tragere la sorți.