Campioana Angliei vrea să salveze un sezon dezastruos

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 14 Martie 2017 / 14:31 414 accesări
Golul lui Vardy din finalul meciului de la Sevilla menține șansele englezilor la calificarea în sferturile de finală

După miraculosul sezon din ediția trecută a Premier League, când Leicester City a câștigat titlul împotriva tuturor calculelor, campioana Angliei a... revenit la prestații modeste, fiind în zona retrogradării în întrecerea internă. Totuși, în UEFA Champions League, Leicester City a avut o prestație remarcabilă, câștigând grupa G fără probleme (singura înfrângere a venit în ultima etapă, când era calificată matematic de pe prima poziție). Iar marți seară are șansa de a se califica în sferturile de finală, scorul din tur (2-1 pentru FC Sevilla) fiind relativ ușor de întors, dacă englezii vor evolua precum în ultimul timp (au două victorii consecutive, ambele cu 3-1). Avantajul spaniolilor este faptul că sunt neînvinși de opt meciuri oficiale și nu au primit gol - în deplasare - în actuala ediție a UCL! Meciul de la Torino nu oferă același suspans precum cel din Anglia, fiind greu de crezut că FC Porto poate obține calificarea în sferturi, după ce a pierdut fără drept de apel pe teren propriu!

Programul partidelor de marți seară, din returul optimilor de finală ale UCL, ambele urmând să se joace de la ora 21.45: Juventus Torino - FC Porto (în tur: 2-0; în direct la Dolce Sport 1) și Leicester City - FC Sevilla (în tur: 1-2; în direct la Sport.ro şi Dolce Sport 2).