Campioana en titre trece şi ea în sferturile Cupei României

Fotbal / Cupa României, optimi de finală

Sport 01 Noiembrie 2018 / 08:32 437 accesări

CFR Cluj a obţinut victoria, miercuri seară, la Mediaş, în partida cu Gaz Metan, din optimile de finală, şi s-a alăturat echipelor FC Hermannstadt, Universitatea Craiova, FC Viitorul, Sepsi Sf. Gheorghe şi Astra Giurgiu în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal.

Rezultate - marţi, 30 octombrie: FC Hermannstadt - FC Voluntari 3-0 (Nkololo 38, P. Petrescu 51-pen., Kuca 90+1)

AS Turris-Oltul Turnu Măgurele - Universitatea Craiova 1-4 (Al. Fotescu 33 / Donkor 49, Bancu 51, A. Burlacu 79, Cicâldău 77)

CSM Politehnica Iaşi - FC VIITORUL 2-2 (Moussa 54, Frăsinescu 75 / I. Hagi 15-pen., Măţan 39) şi 3-5 la loviturile de departajare

miercuri, 31 octombrie: CS Mioveni - Sepsi Sf. Gheorghe 0-5 (Prosser 4, Fl. Ştefan 13, Simonovski 25, Nouvier 45, A. Rus 64)

Universitatea Cluj - Astra Giurgiu 3-4 (Abrudan 2, Taub 5, 8 / Llullaku 14-pen., 75, Cordoş 24-autogol, Sepsi 98-autogol) - după prelungiri

Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 0-1 (Ţucudean 64)

Ultimele două meciuri din optimi sunt programate joi, 1 noiembrie - ora 19.00: AFK Csikszereda - Dinamo București (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport)

ora 21.45: Dunărea Călăraşi - FCSB (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport).

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, vor urma două reprize de prelungiri, iar dacă egalitatea se va menține se vor executa lovituri de departajare.