Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

CM 2022: Brazilia a învins Elveția, scor 1-0. Brazilia s-a calificat în optimile de finală

Sport 28 Noiembrie 2022 / 20:23 975 accesări

Selecţionata Braziliei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Elveţiei cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe Stadium 974 din Doha, într-un meci din Grupa G.

Brazilia a ratat câteva ocazii mari de a înscrie, în timp ce Elveţia, viitoarea adversară a României în preliminariile EURO 2024, a arătat că este o echipă solidă, însă pe atac nu a reuşit să pună nicio problemă.

Prima repriză a fost una echilibrată, fără mari ocazii de gol. În a doua repriză, Brazilia a reușit să înscrie prinCasemiro, în minutul 83. Acesta a primit o pasă în careu și a șutat din prima, în forță, iar portarul Sommer nu a putut apăra.

Ultimele partide din grupă vor avea loc pe 2 decembrie, Serbia - Elveţia (Stadium 974 - Doha, 21:00) şi Camerun - Brazilia (Lusail Stadium- Al Daayen, 21:00).

Brazilia este deja calificată, dar celelalte trei echipe păstrează şi ele şanse de a ajunge în optimile de finală.