CM 2022: Olanda învinge Statele Unite cu 3-1 și este prima echipă calificată în sferturi

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 03 Decembrie 2022 / 21:01 912 accesări

Selecţionata Olandei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Statelor Unite cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în primul meci din optimi.

Olandezii au deschis scorul în minutul 10, cu un șut de la 14 metri trimis perfect de Depay.

Blind a făcut 2-0 în primul minut de prelungire, după un șut în forță de la 11 metri.

Americanii au redus din diferență în minutul 76, după o minge centrată de Pulisic și deviată în fața portarului de Wright. Cu zece minute înainte de final, Dumfries a scăpat nemarcat la șase metri și a transformat o centrare venită din afara careului.

Olanda, vicecampioană mondială în 1974, 1978 şi 2010, a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere, 14 victorii şi 5 egaluri.

În sferturi, Olanda va înfrunta pe 9 decembrie învingătoarea dintre Argentina şi Australia (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 21:00).