CM 2022: Portugalia învinge Uruguay cu 2-0 și se califică în optimi

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 28 Noiembrie 2022 / 23:14 1001 accesări

Selecţionata Portugaliei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Uruguayului cu scorul de 2-0 (0-0), luni seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, într-un meci din Grupa H.

În minutul 54 Bruno Fernandes a deschis scorul pentru Portugalia. Inițial, a părut că a centrat mingea în careu, iar aceasta a fost lovită cu capul de Cristiano Ronaldo. Totuși, după mai multe verificări, s-a dovedit că atacantul portughez nu a atins mingea, iar FIFA l-a creditat pe Fernandes ca fiind marcatorul.

În minutul 75, uruguayanul Maximiliano Gomez a trimis un şut de la marginea careului mare, dar mingea a lovit bara. Portughezii au primit o lovitură de la 11 metri după ce Gimenez a atins mingea cu mâna. Lovitura a fost transformată de Bruno Fernandes, în prelungiri.