Constănțeanca Ebru Bolat - vicecampioană europeană la yachting, clasa Zoom 8

Yachting / Campionatul European

Sport 07 Aprilie 2015 / 00:00 818 accesări

La doar 15 ani, Ebru Bolat strălucește la cel mai înalt nivel în lumea yachtingului, sportiva constănțeană reușind să-și treacă în cont a patra medalie la o competiție internațională de top. După ce anul trecut a cucerit titlul european la clasa Zoom 8, în luna aprilie, dar și la clasa Optimist, în luna iulie, și a devenit vicecampioană mondială la clasa Zoom 8, la începutul lunii august, aducând prima medalie românească la un Campionat Mondial de yachting, Ebru Bolat a urcat pe podium și la ediția din acest an a Campionatului European de Yachting la clasa Zoom 8. Competiția s-a desfășurat, în perioada 1-5 aprilie, la Palamos (Spania) și a reunit la start 54 de sportivi (13 fete și 41 de băieți) din opt țări europene: Estonia, Danemarca, Rusia, Austria, Finlanda, Spania, Norvegia și România. Yachting-ul românesc a fost reprezentat de doi sportivi, Ebru Bolat și Matei Alexandru Duca, acesta din urmă aflându-se la prima sa competiție europeană de profil și la prima participare la un concurs la clasa Zoom 8.

Supranumită „Simona Halep a yachting-ului românesc” de către oficialii de la clubul unde este legitimată, Yacht Club Regal Român, Ebru Bolat a cucerit medalia de argint la capătul unei competiții extrem de dure, cu răsturnări de situație zilnice, până în ultimul minut al concursului.

Constănțeanca a început ultima zi de concurs din postura de lider al clasamentului, însă cursele decisive s-au desfășurat în condiții meterologice dificile, cu vânt extrem de puternic. Drept urmare, Ebru Bolat a fost devansată de daneza Michala Hoeg Norsell, în timp ce ultima poziție de pe podium i-a revenit norvegiencei Emilie Homstvedt.

Pentru Ebru Bolat, marele obiectiv al sezonului îl reprezintă Campionatele Mondiale care se vor desfășura în luna august, în Austria, unde constănțeanca și-a propus să câștige titlul mondial la clasa Zoom 8.