CS Phoenix-Știința s-a desprins în ultimul sfert, Final Four-ul Cupei României este tot mai aproape

Baschet feminin / Miercuri seară, în Sala Sporturilor

Sport 27 Februarie 2019 / 20:57 736 accesări

Baschetbalistele constănţene s-au impus la 15 puncte diferenţă

Întâlnirea din manşa tur a sferturilor de finală din Cupa României la baschet feminin, desfăşurată miercuri seară, în Sala Sporturilor din Constanța, nu a fost una uşoară pentru CS Phoenix-Știința Constanța. În final, baschetbalistele antrenate de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au reuşit să se impună în confruntarea cu CSM Alexandria, cu scorul de 70-55, la pauză 34-35, iar calificarea în Final Four-ul competiției este tot mai aproape. Meciul retur va avea loc miercurea viitoare, la Alexandria.

Scorul pe sferturi în meciul CS Phoenix-Știința - CSM: 20-9, 14-26, 16-14, 20-6.

Pentru echipa constănţeană au marcat Bianca Fota 19 puncte, Chelsea Douglas 18p, Jelena Jovanovic 17p, Vladinka Erak 10p, Teodora Armanu 3p, Andreea Fleşer 2p şi Andreea Beldian 1p.

Sâmbătă, 2 martie, de la ora 18.00, în etapa a 11-a a Ligii Naţionale, Grupa Roşie, CS Phoenix-Știința va întâlni, tot în Sala Sporturilor din Constanța, pe Olimpia CSU Braşov.