CS Volei 2004, cu un picior în semifinalele Cupei României

Volei (f) / Cupa României, sferturi de finală, manşa tur: CS Volei 2004 Constanţa - CSM Lugoj 3-0

Sport 23 Noiembrie 2006 / 00:00 752 accesări

După îndelungi încercări, formaţia feminină CS Volei 2004 Constanţa a obţinut prima victorie într-un meci oficial în stagiunea în curs. Succesul a fost obţinut ieri, la Sala Sporturilor, în manşa tur din sferturile de finală ale Cupei României, victima formaţiei constănţene fiind CSM Lugoj. Mai mult, victoria obţinută cu 3-0 de CS Volei 2004 dă formaţiei pregătite de Doina şi Constantin Ferenţi prima şansă de calificare în semifinalele Cupei României. CS Volei 2004 şi-a luat şi o frumoasă revanşă pentru înfrîngerea din campionat de la Lugoj, cînd bănăţencele se impuseseră la începutul acestei luni cu 3-1. Primul set de ieri a semănat izbitor de mult cu primul act de la Lugoj, formaţia noastră tranşînd parţialul cu 25-12, la capătul a 17 minute de joc efectiv. Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar pe final constănţencele s-au desprins şi s-au impus cu 25-20 (21 minute). Actul al treilea avea să fie şi ultimul. Elevele lui Constantin Ferenţi s-au desprins constant pînă în momentul în care scorul a devenit 19-10. În acest moment a intervenit relaxarea în tabăra constănţeană, iar oaspetele au profitat din plin. Bănăţencele s-au apropiat chiar ameninţător, însă n-au avut puterea decît să salveze două mingi de meci înainte de a se recunoaşte învinse. Volei 2004 s-a impus cu 25-22 (22 minute) şi cu scorul final de 3-0 deţine prima şansă de calificare în penultimul act al Cupei României. Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost Laura Tikvicki, sîrboaica făcînd cea mai bună partidă de la sosirea la Constanţa. De altfel, toate voleibalistele constănţene au fost la înălţime, în mod special remarcîndu-se jocul exact al coordonatoarei Alexandra Oprişan. “Este prima noastră victorie. Satisfacţia este cu atît mai mare cu cît succesul a fost categoric. Este o victorie de moral de care aveam nevoie în perspectiva returului. Nu cred că se mai pune problema calificării”, a declarat Tikvicki. Succesul clar nu a surprins-o deloc pe Alexandra Oprişan: “Am discutat între noi şi eram convinse că ne vom impune cu 3-0, fără ca oaspetele să cîştige prea multe puncte. Nu mă surprinde deloc diferenţa din final. Vom merge să jucăm la fel la Lugoj în retur şi ne vom clasa între primele patru echipe în Cupa României”.

Au evoluat formaţiile - CS Volei 2004 (antrenor Constantin Ferenţi): Oprişan - Vîlcu, Radu, Nicolau, Chiriac, Tikvicki; libero: Mocanu. Au mai jucat: Djordjevic şi Poştaru; CSM Lugoj (antrenor Dan Jitaru): Toda - Sjar, Hambele, Lupescu, Buz, Balintoni; libero: Silvestru. Au mai jucat: Smultea, Calinciuc, Mircioagă şi Hanzel. Au arbitrat: Alin Mataizer (Ploieşti) şi Florin Dimachi (Galaţi).

Pînă la returul din 6 decembrie, de la Lugoj, CS Volei 2004 se pregăteşte pentru o serie de trei meciuri în decurs de o săptămînă în campionat: la Piatra Neamţ, acasă cu Rapid şi la Tg. Mureş.