Cuba, cu 5 medalii de aur, a dominat Mondialele 2017 de box de la Hamburg

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...

Cuba, cu 5 medalii de aur, a dominat Mondialele 2017 de box de la Hamburg

Sport 03 Septembrie 2017 / 13:30 669 accesări
Mihai Nistor (cat. +91 kg), singurul boxer român calificat la Mondiale, a ratat competiția din cauza unei accidentări.

Mihai Nistor (cat. +91 kg), singurul boxer român calificat la Mondiale, a ratat competiția din cauza unei accidentări.

Cu 7 finaliști și 5 medalii de aur cucerite, Cuba a dominat încă o dată Campionatul Mondial de box amator disputat între 25 august și 2 septembrie la Hamburg, relatează AFP.

Mihai Nistor (cat. +91 kg), singurul boxer român calificat la Mondiale, a ratat competiția din cauza unei accidentări.

Francezul Sofiane Oumiha, la cat. 60 kg, este singurul pugilist din Europa de Vest care a cucerit titlul mondial.

Lista medaliaților de la CM 2017 de box de la Hamburg:

Cat 49 kg:

Aur: Joahnys Argilagos (Cuba)

Argint: Hasanboy Dusmatov (Uzbekistan)

Bronz: Jomart Ierjan (Kazahstan); Yurberjen Martinez Rivas (Columbia)

Cat. 52 kg:

Aur: Yosbany Vitia (Cuba)

Argint: Jasurberk Latipov (Uzbekistan)

Bronz: Tamir Galanov (Rusia); Inkyu Kim (Coreea de Sud)

Cat. 56 kg:

Aur: Kairat Ieraliev (Kazahstan)

Argint: Duke Ragan (SUA)

Bronz: Peter McGrail (Anglia); Gaurav Bidhuri (India)

Cat. 60 kg:

Aur: Sofiane Oumiha (Franța)

Argint: Lazaro Alvarez Estrada (Cuba)

Bronz: Otgondalai Dorjnyambuu (Mongolia); Otar Eranosian (Georgia)

Cat. 64 kg:

Aur: Andy Cruz Gomez (Cuba)

Argint: Ikbolion Holdarov (Uzbekistan)

Bronz: Freudis Rojas (SUA); Hovhannes Bacikov (Armenia)

Cat. 69 kg:

Aur: Șakram Giasov (Uzbekistan)

Argint: Roniel Iglesias (Cuba)

Bronz: Ablaihan Jussupov (Kazahstan); Abass Baraou (Germania)

Cat. 75 kg

Aur: Oleksandr Hijniak (Ucraina)

Argint: Amihan Amankul (Kazahstan)

Bronz: Kamran Șahsuvarli (Azerbaidjan); Troy Isley (SUA)

Cat. 81 kg

Aur: Julio La Cruz (Cuba)

Argint: Joseph Ward (Irlanda)

Bronz: Carlos Mina Caicedo (Ecuador); Bektemir Melikuziev (Uzbekistan)

Cat. 91 kg

Aur: Erislandy Savon (Cuba)

Argint: Evgheni Tișcenko (Rusia)

Bronz: Sanjar Tursunov (Uzbekistan); Vasili Levit (Kayahstan)

Cat. +91 kg

Aur: Mahammadrasul Majidov (Azerbaidjan)

Argint: Kamșibek Kunkabaiev (Kazahstan)

Bronz: Joseph Goodall (Australia); Fokou Arsene (Camerun)

Taguri articol


12
Pagina a fost generata in 0.1717 secunde