Cultură, cultură, da’ să ştim şi noi... când! PROGRAM FITIC 2018

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
1 – 8 septembrie Cultură, cultură, da’ să ştim şi noi... când! PROGRAM FITIC 2018
Cultură 28 August 2018 / 17:41 1283 accesări 0 comentarii

1 septembrie 2018
Teatrul de Stat

19.00 Paliativ de Radu Popescu (premieră) – o producție ART SOCIETY CENTER

AICI... în Parcul Arheologic
21.00 Opera de trei parale – Trupa AICI – Asociația Cultural Artistică Teen Talent

Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“
Constanta International Film Festival

18.00
CIFF
Scurtmetraj
1. “Liber“, Romania
2. “VIZA“, Togo
3. “The last supper“, Ucraina&Germania
4. “REC“, Romania
Lungmetraj
5. “Dance Hall Land”, Italia


2 septembrie 2018
Teatrul de Stat
Seathre Highschool Contest

10.30 Doi Tineri din Verona - Trupa SHAKESPEARE – Ita Wengman București
12.00 Ceilalți muzicanți din Bremen - Trupa de Teatru Gestual "NECUVINTE" - Școala Profesională Specială pentru Deficienți de Auz ”Sfânta Maria” București

Teatrul de Stat
Blue Theatre Independence

14.00 Insomniacii – Teatrul de Artă București
16.30 Ketchup – Avanscena
19.00 Șase din 49 – Teatrul de Artă București
Teatru în OFF
21.00 Doi pe o bancă – Godot Cafe Teatru

Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“
Teatru dans

14.00 Heterocromia – Fabrica de Pensule

Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“ Constanta International Film Festival
17.00
FILMMIC în OFF
Oglinda vremurilor
CIFF
Scurtmetraj
1. “Under the royal oak tree”, Grecia
2. “Flame”, Romania
3. “Translucid”, Romania
4. “REVE GENERAL”, Polonia
Documentar
5. “Passing tyrough the door of the past”, Turcia
6. “From human life”, Ucraina
Film în OFF
20.30 Mihai Viteazul – regia Sergiu Nicolaescu

În pod... la Muzeu (Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța)
13.00 Fata din curcubeu – Teatrul de Artă București
15.00 Ghici cine intră pe fereastră! – producție Iulia Cristescu
17.00 Mersul trenurilor – producție Andrei Adam
19.00 Constelații – Teatrul de Artă București

AICI... în Parcul Arheologic
18.30 – 21.00 – happeninguri și activități Seathre Highschool Contest


3 septembrie 2018
Teatrul de Stat
Seathre Highschool Contest

10.00 BOOMERANG – Trupa CEVA – Liceul "Vasile Conta" Târgu Neamț și Colegiul Național "Ștefan cel Mare" Târgu Neamț
11.30 Dacă noi ne iubim – Trupa VICTORIA ART Bucuresti

Teatrul de Stat
14.00 CONFERINȚĂ DE PRESA - Teatru politic și influența politicului în teatru

Teatrul de Stat
Blue Theatre Independence

16.00 Femeia ideală – Teatrul Mic din Sibiu
18.30 Întreaga mea lume – Teatrul Arte dell Anima
Teatru în OFF
21.00 Sub pragul de sus - Godot Cafe Teatru

Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“
Teatru Dans

15.00 When Darkness Becomes Light" - Contemporary Creative Dreamers

Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“ Constanta International Film Festival
17.00
FILMMIC în OFF
7 Minute
CIFF
Scurtmetraj
1. “Bona”, Romania
2. “Ecouri”, Moldova
3. “Keeper”, Finlanda&Germania
4. “Ofiterul”, Romania
Lungmetraj
5. “12 Thesis”, Germania
Film în OFF
20.30 Nemuritorii – regia Sergiu Nicolaescu

Liceul Teoretic Traian - Seathre Highschool Contest
15.00 - 18.00 – Workshop-uri traineri/coordonatori

AICI... în Parcul Arheologic
18.30 – 21.00 – happening-uri și activități Seathre Highschool Contest

4 septembrie 2018
Teatrul de Stat
Seathre Highschool Contest

10.00 Hamlet - Trupa PARADIGME - Colegiul Național de Arte „Regina Maria” Constanța
Teatru dans
12.00 Hormann - Curelici Eugen (Universitatea de Vest Timișoara)

Teatrul de Stat
16.00 Procesul lui David M Golan – Asociația Jamais Vu
18.30 Totul despre femei – Teatrul Arte dell Anima
Teatru în OFF
21.00 Creditul - Godot Cafe Teatru 1h20


Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“ Constanta International Film Festival
18.00
FILMMIC în OFF
One night stand
CIFF
Scurtmetraj
1. “A SFX adventure in Chisinau”, Moldova
2. “Gloria”, Romania
Documentar
3. “Olteanca”, Romania
4. “Amecameca”, Polonia
Film în OFF
21.00 Dacii – regia Sergiu Nicolaescu

Liceul Teoretic Traian - Seathre Highschool Contest
15-00 - 18.00 – workshop-uri traineri/coordonatori

AICI... în parc (Parcul Arheologic)
18.30 – 21.00 happening-uri și activități Seathre Highschool Contest

5 septembrie 2018
Teatrul de Stat

Red Theatre Revolution University Contest
10.00 Cai la fereastră – UNATC „I.L. Caragiale“
12.00 Aș fi ceea ce nu sunt – Robert Dobre (Universitea „Ovidius“ din Constanța)

Teatrul de Stat
Blue Theatre Independence

16.30 Noi nu, niciodată - Reactor de creație și experiment
19.00 Cai putere – Asociația Jamais Vu
21.30 Lettice și leușteanul – Teatrul Arte dell Anima


Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“
14.00 Atelier Seathre Highschool Contest

17.00
FILMMIC în OFF
Cine știe
CIFF
Scurtmetraj
1. “Refugee Poetry”, Austria
2. “In familie”, Romania
3. “Dante Café”, Moldova
Lungmetraj
4. “Looking for Zion”, Germania
Film în OFF
20.30 Mircea – regia Sergiu Nicolaescu

Liceul Teoretic Traian - Seathre Highschool Contest
10.00 - 13.00 - Atelier coregrafie/muzica

AICI... în Parcul Arheologic
18.30 – 21.00 happening-uri și activități Seathre Highschool Contest

6 septembrie 2018
Teatrul de Stat
Red Theatre Revolution University Contest

10.00 Paraziți – Universitatea Națională de Arte „George Enescu“ Iași

14.00 CONFERINȚĂ DE PRESĂ – Pribegi în ciuma noastră culturală

Teatrul de Stat
Blue Theatre Independence

15.00 90 - Teatrul Copp Macaz
Teatru în OFF
17.30 Trei – Asociația Artes Iași
Blue Theatre Independence
19.30 Reflection - Lightwave Theatre Company
Teatru în OFF
21.30 Acum ori niciodată – On Stage
23.00 Atelier de noapte – Adriana Trandafir

Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“
Constanta International Film Festival

17.00
FILMMIC în OFF
From Zero to Hero
CIFF
Scurtmetraj
1. “Cadoul”, Moldova
2. “Je viens da futur”. Polonia &Germania
3. “Humans in frame“, Romania
Documentar
4. “All or nothing”, Romania
5. “Calarasi, a land by the gate of heaven”, Moldova
Film în OFF
20.30 Orient Express – regia Sergiu Nicolaescu

Liceul Teoretic Traian - Seathre Highschool Contest
10.00 - 13.00 - Atelier coregrafie/muzica
15.00 - 18.00 – Workshop-uri traineri/coordonatori + traineri coregrafie /muzica

AICI... în Parcul Arheologic
18.30 – 21.00 happening-uri și activități Seathre Highschool Contest

7 septembrie 2018
Liceul Teoretic Traian - Seathre Highschool Contest

10.00 - 13.00 - Atelier trainer coordonatori
15.00 - 18.00 – Workshop traineri/coordonatori

Teatrul de Stat
Red Theatre Revolution University Contest

10.00 Lecția – UNATC „I.L. Caragiale“
12.00 Sluga la 5 stăpâni – UNATC „I.L. Caragiale“

Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“
Teatru dans

11.00 Fragile. Handle with care – producție Mariana Gavriciu

13.00 Lansare de carte Ioan Cărmăzan, Vasile Bogdan – Descifrând Codul Cărmăzan
Proiecție film LIȘCA de Ioan Cărmăzan


Teatrul de Stat
Teatru în OFF

14.30 Cocoșatul de la Notre Dame – Universitatea „Ovidius“ Constanța
Blue Theatre Independence
17.00 Matca – Teatrul Semn
Teatru în OFF
19.00 Jumătatea mea, bărbatul – Asociația La Steaua
21.00 Zeul măcelului – On Stage
23.00 Atelierul de noapte – Cezara Dafinescu


Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“
Constanta International Film Festival

17.00
FILMMIC în OFF
Casa bucovineană
CIFF
Scurtmetraj
1. “Invicti”, Romania
2. “Snitch”, Germania
Documentar
3. “Cultural journey to Timbuktu”, Mali
4. “The road to home”, Anglia
Film în OFF
20.30 Ultima noapte de dragoste – Sergiu Nicolaescu

AICI... în Parcul Arheologic
18.30 – 21.00 happening-uri și activități Seathre Highschool Contest

8 septembrie 2018
Teatrul de Stat
Seathre Highschool Contest

10.00 – 13.00 Atelier de creație - Trupa SHAKESPEARE, Trupa de Teatru Gestual "NECUVINTE", Trupa CEVA, Trupa VICTORIA ART, Trupa PARADIGME
13.00 Conferință dramaturgie contemporană și lansare de carte conf.univ.dr. UNATC Anamaria Nistor – Urzeala teatrului

Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin“
19.00 Gala de premiere. INVITAȚI: Orchestra Simfonică București & Radu Gheorghe – Ucenicul Vrăjitor
21.30 Nea Marin Miliardarul – regia Sergiu Nicolaescu



Pagina a fost generata in 0.1236 secunde