CVM Tomis Constanţa are doi juniori la naţionala de volei masculin a României

Liga Europeană la volei masculin: România - Grecia 0:3

Vologa şi Aciobăniţei au debutat la naţionala de seniori
Sport 07 Iunie 2014 / 00:00 935 accesări

Vineri seară, în Sala Polivalentă din Craiova, naţionala de volei masculin a României a debutat în ediţia 2014 a Ligii Europene, împotriva Greciei. Formaţia oaspete s-a dovedit superioară la toate capitolele şi s-a impus cu scorul de 3:0 (25:20, 25:23, 25:20), după 90 de minute de joc. Selecţionerul Dănuţ Pascu le-a oferit ambilor juniori de la CVM Tomis Constanţa posibilitatea debutului în naţionala de seniori. Centrul Robert Vologa, care va împlini 18 ani săptămâna viitoare, a fost titular, iar extrema Adrian Aciobăniţei, în vârstă de 17 ani neîmpliniţi, a fost introdus în setul al doilea şi a rămas pe teren până la final. Intrat la scorul de 13:12 pentru eleni, Aciobăniţei a punctat la prima atingere de balon, cu un atac necruţător, apoi a intrat la serviciu. Lipsit de trac, el a pus probleme preluării adverse şi scorul a devenit 17:13 pentru tricolori! Vologa, care a jucat în primele două seturi, a reuşit trei puncte (două atacuri şi un blocaj), iar Aciobăniţei a punctat de două ori în setul secund.

Au evoluat pentru România (antrenori Dănuţ Pascu şi Ovidiu Macarie): Bartha - Matei, Vologa, Mihalcea, Borota, Tebieş, Mărieş - libero (au mai intrat Dumitrache, Aciobăniţei, Georgescu, R. Olteanu, Bala).

Al doilea meci dintre România şi Grecia este programat sâmbătă, tot de la ora 20.00, şi va fi transmis în direct pe Digi Sport 2. Tot în prima etapă a Grupei A: Polonia - Muntenegru 2:3 (12:25, 25:21, 17:25, 26:24, 10:15). Meciul al doilea are loc duminică, de la ora 18.30. În etapa a doua, programată pe 14 şi 15 iunie, România va juca în Azerbaidjan.