Danemarca a încurcat... calculele la CM de handbal masculin

Sport 30 Ianuarie 2007 / 00:00 795 accesări

Desfăşurate la sfîrşitul săptămînii trecute, ultimele partide din cadrul grupelor semifinale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Germania s-au încheiat cu rezultate scontate, dar surprizele din etapele anterioare au dus la clasamente mai puţin aşteptate. Astfel, în prima grupă semifinală pe primul loc a terminat Polonia, graţie victoriei directe din meciul cu Germania, din grupa preliminară. Tot rezultatul din grupa preliminară (înfrîngere de această dată) a ”aruncat” Franţa pe ultima poziţie a grupei semifinale şi a trimis-o în calea celei mai puternice echipe din turneu - Croaţia! De fapt, campioana olimpică en titre a fost singura care şi-a respectat blazonul şi a cîştigat tot pînă acum, inclusiv marele derby cu Spania, unde a revenit de la 11-16 la pauză pentru a se impune cu un gol pe final! Revelaţia grupelor semifinale a fost Danemarca, nordicii reuşind o senaţională serie de 3 victorii în ultimele partide din grupă, ceea ce le-a permis să urce pe poziţia secundă a Grupei M II! La polul opus s-a situat Ungaria, care a pierdut ultimele trei meciuri şi a ratat in extremis calificarea în sferturi! Sferturile de finală aduc două veritabile… finale, meciurile în care se vor întîlni Croaţia şi Franţa (campioana olimpică şi europeană), respectiv Spania şi Germania (campioana mondială şi ţara gazdă). În duelul nordic Danemarca pare favorită, dar Islanda a mai reuşit mari surprize, în timp ce în duelul slav Rusia are de partea sa experienţa.

Rezultatele ultimelor partide din grupele semifinale - Grupa M I: Franţa - Germania 26-29, Islanda - Slovenia 32-31, Polonia - Tunisia 40-31, Germania - Islanda 33-28, Slovenia - Polonia 27-38, Franţa - Tunisia 28-26. Clasament: 1. Polonia 8p; 2. Germania 8p; 3. Islanda 6p; 4. Franţa 6p; 5. Slovenia 2p; 6. Tunisia 0p; Grupa M II: Croaţia - Cehia 31-29, Ungaria - Spania 31-33, Danemarca - Rusia 26-24, Spania - Croaţia 28-29, Rusia - Ungaria 26-25, Danemarca - Cehia 33-29. Clasament: 1. Croaţia 10p; 2. Danemarca 6p; 3. Spania 6p; 4. Rusia 4p; 5. Ungaria 4p; 6. Cehia 0p.

Programul sferturilor de finală programate astăzi: Spania - Germania; Polonia -Rusia; Croaţia - Franţa; Islanda – Danemarca.

Ultimele rezultate din turneele de consolare: Ucraina - Argentina 23-22 (Grupa I); Norvegia - Koreea 34-32 (Grupa II); Australia - Brazilia 23-30 (Grupa III); Angola - Maroc 28-32 (Grupa IV). În meciurile de clasament s-au înregistrat rezultatele; Australia - Qatar 22-36 (locurile 23-24); Groenlanda - Angola 28-29 (locurile 21-22); Brazilia - Maroc 36-29 (locurile 19-20); Kuweit - Egipt 22-26 (locurile 17-18); Argentina - Coreea 31-38 (locurile 15-16); Ucraina - Norvegia 22-32 (locurile 13-14).