Deţinătoarea trofeului, eliminată de la Turneul Campioanelor

Tenis de câmp

Sport 25 Octombrie 2018 / 18:53 547 accesări
Elina Svitolina a obţinut trei victorii în Grupa A la Singapore (sursa foto: Facebook WTA)

Tenismena daneză Caroline Wozniacki, ocupanta locului 3 WTA, cap de serie numărul 2 şi câştigătoarea de anul trecut a Turneului Campioanelor de la Singapore, a ratat calificarea în semifinale la actuala ediţie. Joi, în ultimul meci din Grupa Albă, Elina Svitolina (Ucraina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6) a învins-o pe Wozniacki, cu scorul de 5-7, 7-5, 6-3, după două ore şi 35 de minute de joc. Karolina Pliskova (Cehia, numărul 8 mondial şi cap de serie numărul 7) este cealaltă jucătoare din această grupă care va evolua în penultimul act, după ce a câştigat partida cu Petra Kvitova (Cehia, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4), cu scorul de 6-3, 6-4, pe Petra Kvitova (Cehia, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4), după oră şi 23 de minute de joc.

Clasament Grupa Albă: 1. Svitolina 3 victorii, 2. Pliskova 2 victorii, 3. Wozniacki 1 victorie, 4. Kvitova 0 victorii.

Vineri sunt programate ultimele partide din Grupa Roşie - ora 11.00: Naomi Osaka (Japonia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3) - Kiki Bertens (Olanda, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8); ora 14.30: Angelique Kerber (Germania, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1) - Sloane Stephens (SUA, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5).

În clasament, Stephens are două victorii, Bertens şi Kerber au câte o victorie, iar Osaka are două înfrângeri. Toate cele patru tenismene păstrează şanse de calificare în semifinale.