După 20 de ani, Franţa câştigă din nou Cupa Mondială la fotbal

CM de fotbal Rusia 2018 / Finala mare: FRANŢA - CROAŢIA 4-2

Sport 15 Iulie 2018 / 19:57 963 accesări
Franţa s-a impus pentru a doua oară într-o finală a Campionatului Mondial (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Croaţia nu a putut produce marea surpriză în finala World Cup 2018, disputată duminică, pe stadionul „Luzhniki” din Moscova, împotriva Franţei. Ultimul act al turneului final din Rusia s-a încheiat cu victoria francezilor, cu scorul de 4-2, golurile fiind înscrise Mandzukic, autogol în minutul 18, Griezmann, dintr-un penalty acordat de VAR, în minutul 38, Pogba, în minutul 59, şi Mbappe, în minutul 65, respectiv Perisic, în minutul 28, şi Mandzukic, în minutul 69. În repriza a doua, trei suporteri au pătruns pe teren, dar au fost reţinuţi rapid de forţele de ordine şi evacuaţi.

Didier Deschamps a devenit astfel al treilea selecţioner care obţine trofeul din postura de antrenor (în 2018) şi jucător (în 1998), după brazilianul Mario Zagallo şi germanul Franz Beckenbauer, iar Croația este vicecampioană mondială pentru prima oară în istorie.

Rezultat final: Franţa - Croaţia 4-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Franţa (selecționer Didier Deschamps): Lloris (cpt.) - Pavard, Umtiti, Varane, L. Hernandez - N. Kante (55 N’Zonzi), Pogba - Mbappe, Griezmann, Matuidi (73 Tolisso) - Giroud (81 Fekir); Croaţia (selecţioner: Zlatko Dalic): Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic (81 Pjaca) - Rebic (71 Kramaric), Rakitic, Brozovic, Modric (cpt.), Perisic - Mandzukic. Cartonaşe galbene: N. Kante, L. Hernandez / Vrsaljko. Meciul a fost arbitrat de Nestor Pitana (Argentina).