Dybala şi-a prelungit contractul cu Juventus

Fotbal internațional

Sport 13 Aprilie 2017 / 18:20 374 accesări
Paulo Dybala a marcat 16 goluri pentru „Bătrâna Doamnă”

Fotbalistul argentinian Paulo Dybala, în vârstă de 23 de ani, a semnat prelungirea contractului cu Juventus Torino până în 2022, a anunţat, joi, gruparea italiană pe site-ul oficial al clubului. Vechea înţelegere dintre Dybala şi „Bătrâna Doamnă” expira în vara anului 2020, primul contract fiind semnat în 2015, când a fost transferat de la Palermo, pentru 33,7 milioane de euro. Vestea vine la doar două zile după ce atacantul a înscris două goluri în poarta Barcelonei, în victoria lui Juventus, scor 3-0, din manșa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

„Mereu mi-am dorit să am succes în tot ceea ce fac şi ştiu că Juventus este locul perfect unde poţi câştiga trofee”, a spus Dybala după semnarea prelungirii, conform site-ului oficial al grupării italiene, campioana ultimelor cinci sezoane din Serie A.

Paulo Dybala a marcat 16 goluri şi a oferit opt pase decisive în cele 36 de meciuri jucate în toate competiţiile acestui sezon la Juventus Torino. De la transferul său, din iulie 2015, atacantul argentinian a strâns 39 de goluri şi 17 pase decisive în 82 de meciuri, cu un total de 5.572 de minute jucate. În prezent, Dybala este cotat la suma de 50 de milioane de euro de către site-ul de specialitate transfermarkt.com.