Eșec la limită pentru CSM București

Handbal (f) / Liga Campionilor

Sport 10 Ianuarie 2016 / 18:09 667 accesări
CSM București păstrează șansa mari de a se califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Campioana României la handbal feminin, CSM București, a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de echipa macedoneană HC Vardar, cu scorul de 22-21 (11-11), în primul meci din faza a doua a grupelor Ligii Campionilor. Tot sâmbătă, deținătoarea trofeului, Buducnost Podgorica, la care joacă și Cristina Neagu (4 goluri) a fost învinsă de formația ungară Gyor, cu scorul de 22-20. După acest meci, bucureștencele rămân cu 5 puncte în clasamentul Grupei B, după Gyor și Buducnost, ambele cu câte 7 puncte, și HC Vardar, cu 6p. A treia partidă din această etapă, între FC Midtjylland (Danemarca, 3p) și IK Savehof (Suedia, 0p) are loc duminică seara.

Cealaltă reprezentantă a României în această fază, HCM Baia Mare joacă duminică, de la ora 18.00 (în direct la Digi Sport 1), pe teren propriu, cu franțuzoaicele de la Fleury Loiret Handball, într-un meci contând pentru Grupa A. Băimărencele au intrat în faza a doua a competiției fără niciun punct, ocupând ultima poziție, în timp ce oaspetele au 4p. În celelalte două meciuri din grupă, disputate sâmbătă, Rostov-Don (Rusia) a trecut de FTC-Rail Cargo (Ungaria), cu scorul de 23-21, iar Larvik (Norvegia) a învins clar pe Thuringer HC (Germania), cu 28-19. Astfel, primul loc în grupă este ocupat de Rostov-Don, cu 10p, urmată de FTC-Rail Cargo, cu 7p, și Larvik, cu 6p.

Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în faza sferturilor de finală, în care vor lupta eliminatoriu pentru calificarea la Turneul Final Four, programat la Budapesta, în 7-8 mai.

SUCCES SPECTACULOS PENTRU SCM CRAIOVA

SCM Craiova a învins, sâmbătă, pe teren propriu, formația slovenă Krim Ljubljana, cu scorul de 30-29 (12-11), în manșa tur din optimile de finală ale Cupei Cupelor. Returul este programat pe 16 ianuarie, în Slovenia, iar câștigătoarea din dubla manșă se va califica în sferturile de finală ale Cupei Cupelor. Krim Ljubljana a început sezonul în Liga Campionilor, dar nu a trecut de faza grupelor preliminare și continuă în Cupa Cupelor, în timp ce echipa SCM Craiova a eliminat în turul secund al Cupei Cupelor echipa sârbă Radnicki Kragujevac.

În duelul românesc din optimile de finală ale Cupei EHF, HCM Roman a învins, duminică, pe teren propriu, pe Corona Brașov, cu scorul de 22-21 (9-10), în manșa tur. Returul este programat pe 17 ianuarie, la Brașov, iar câștigătoarea din dubla manșă se va califica în sferturile de finală ale Cupei EHF. În turul al treilea al competiției, HCM Roman a eliminat formația islandeză Fram (scor general 56-47), iar Corona Brașov a trecut de polonezele de la Pogon Baltica Szczecin (scor general 48-44). Tragerea la sorți pentru meciurile din sferturile de finală va avea loc în 19 ianuarie, iar cele două manșe sunt programate în 20-21 februarie, respectiv 27-28 februarie.