FC Viitorul a învins campioana Bulgariei

Într-un meci amical

Sport 15 Noiembrie 2018 / 15:29 504 accesări

Joi după amiază, FC Viitorul a susținut un meci de verificare pe terenul campioanei ultimilor șapte ani din Bulgaria, Ludogorets Razgrad. Partida s-a încheiat cu succesul echipei constănțene, scor 2-0, golurile fiind marcate de Voduț, în minutul 30, și Artean, în minutul 79. Prima reușită a Viitorului a venit la capătul unei faze în care Mladen a reluat cu capul de la 10 metri, mingea a fost respinsă cu greutate de portarul advers, în lateral, iar Voduț l-a învins pe Broun cu un șut din unghi. La ultima fază din prima repriză, gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri, Swierczok trimițând mingea pe lângă poartă. Viitorul a fost echipa mai periculoasă și în partea a doua a jocului, iar Al. Stoica a ratat o ocazie uriașă, după o pasă foarte bună a lui Pitu. Scorul final a fost stabilit de Artean, care a reluat imparabil, cu capul, de la aproximativ 10 metri, balonul centrat perfect de Vl. Achim. La Viitorul nu au putut evolua în acest meci șapte jucători de bază: Ianis Hagi și Tudor Băluță - convocați la naționala de seniori pentru partidele cu Lituania (sâmbătă, 17 noiembrie, ora 21.45, stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, fără spectatori) și Muntenegru (marţi, 20 noiembrie, ora 21.45, la Podgorica), din UEFA Nations League, Denis Drăguș, Virgil Ghiță, Andrei Ciobanu și Radu Boboc - convocați pentru partida amicală pe care reprezentativa Under 21 a României o va disputa joi seară, la Cluj-Napoca, de la ora 19.00, cu Belgia U21, și Bogdan Țîru - accidentat în meciul cu Concordia Chiajna.

Au evoluat următoarele formații - Ludogorets (antrenor Antoni Zdravkov): Broun (62 Naumov) - Gusmao (62 Iliev), Terziev, Forster, Panov - Dyakov, Affinia (75 Dost), Mahlangu - Klimentov (45 Milkov), Swierczok, Brandao; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Lima (80 Băjan), Luchin (80 Dima), Mladen, Neciu (55 De Nooijer) - Houri (72 A. Pitu), Artean (80 Călin), P. Iacob (55 Vl. Achim) - Vînă (80 Filip), Voduț (46 L. Munteanu, 70 Casap), Mățan (65 Al. Stoica).