FC Viitorul U-19, fără șanse pe terenul lui FC Porto

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret, optimi de finală, manșă unică: FC PORTO - FC VIITORUL 3-0

Sport 21 Februarie 2017 / 18:15 689 accesări
În ciuda eșecului de la Porto, FC Viitorul U-19 rămâne cu satisfacția unei campanii europene foarte bune în acest sezon din UEFA Youth League

Marți după-amiază, la Porto, FC Viitorul U-19 a părăsit această ediție a Ligii Campionilor pentru tineret în optimile de finală. Conform regulamentului, această fază a competiției s-a jucat în manșă unică, pe terenul echipei care a avut noroc la sorți, iar formația constănțeană a trebuit să se recunoască învinsă de echipa locală FC Porto, care s-a impus cu scorul de 3-0 (0-0)

Viitorul a dominat prima repriză din punct de vedere teritorial și al posesiei balonului, dar fără a-și crea ocazii clare de gol. Cel mai aproape de deschiderea scorului a fost Casap, care a executat foarte bine o lovitură liberă din lateral dreapta, însă goalkeeper-ul Diogo Costa a scos de sub bară, trimițând peste poartă! Același portar lusitan a respins foarte bine și la reluarea lui Ghiță, după centrarea din corner a lui Ciobanu. La cealaltă poartă, Tordai a intervenit salvator la șuturile lui Bruno Costa (16) și Diogo Queirós (44).

Gazdele au ieșit mult mai decise de la cabine și s-au instalat în jumătatea de teren a românilor. Dominarea portugheză s-a materializat și pe tabela de marcaj, după două mari ocazii ratate de Bruno Costa, oprit de excelentul Tordai. În minutul 54, Abou a marcat primul gol al întâlnirii, iar soarta calificării s-a decis în minutul 69, când Rui Pedro a finalizat cu capul o splendidă acțiune a lusitanilor. Scorul final a fost stabilit în minutul 90 de Madi Queta.

Au jucat pentru FC Viitorul U-19 (antrenor Nicolae Roșca): Tordai - Căpușă, T. Băluță (80 Boboc), Ghiță, Kilyen - A. Ciobanu, D. Dumitrescu, Casap - Cicâldău (66 M. Ene), Cr. Ene (57 Mățan), Fl. Coman. Au arbitrat scoțienii Kevin Clancy (la centru), Jordan Stokoe și Calum Spence.

FC Viitorul U-19 are ca obiectiv cucerirea unui trofeu european!

FC Viitorul, în optimile Ligii Campionilor U-19

FC Viitorul U-19, în căutarea gloriei din UEFA Youth League

FC Viitorul U-19 - FC Copenhaga, în play-off-ul UEFA Youth League

Se cunosc potențialele adversare ale FC Viitorul U-19 în play-off-ul UEFA Youth League