FC Viitorul U-19 va juca pentru întâia oară în play-off-ul UEFA Youth League

Sport 23 Noiembrie 2016 / 20:13 782 accesări
Miercuri dimineață, înaintea partidei de la Zurich, tinerii jucători de la FC Viitorul au vizitat sediul FIFA și s-au fotografiat cu fostul mare internațional olandez Marco van Basten

Miercuri seară, la Zurich, FC Viitorul U-19 a înregistrat prima înfrângere din actualul sezon al UEFA Youth League (Liga Campionilor pentru echipe de tineret, jucători cu vârsta sub 19 ani), 0-2 cu FC Zurich în manșa retur din turul al doilea eliminatoriu al competiției. Totuși, calificarea mai departe le aparține tot contănțenilor, grație succesului zdrobitor obținut în manșa tur disputată acum trei săptămâni, la Ovidiu, cu scorul de 5-0.

În aceste condiții, FC Viitorul U-19 s-a calificat în play-off-ul competiției, programat pe 7 sau 8 februarie 2017, la Ovidiu. În această manșă unică, în care va fi gazdă, formația constănțeană va juca pentru un loc în sferturi de finală cu una dintre ocupantele locului 2 din cele opt grupe ale Ligii Campionilor pentru tineret. Printre posibilele adversare ale constănțenilor se numără FC Basel (sau Arsenal Londra), Benfica Lisabona (sau SSC Napoli), Manchester City, Bayern Munchen (sau Atletico Madrid), AS Monaco (sau Bayer Leverkusen), Sporting Lisabona, FC Porto și Olympique Lyon. Ultima etapă din faza grupelor este programată pe 7 decembrie.

În returul de miercuri seară, disputat pe teren propriu, FC Zurich a reușit un excelent start de partidă și a marcat repede două goluri, prin Ribeiro (minutul 14, din penalty) și Xhemajli (minutul 19). În continuare, tot gazdele au fost mai active în ofensivă, însă Tordai a intervenit de fiecare dată salvator. Cu toate eforturile elvețienilor, campioana României a menținut rezultatul afișat pe tabelă încă din minutul 20 și s-a calificat mai departe cu scorul general de 5-2. Cea mai mare ocazie de gol a formației constănțene am notat-o în minutul 89, când Cristian Ene a trimis în bara transversală.

Au evoluat pentru Viitorul (antrenor Nicolae Roșca): Tordai - Căpușă, T. Băluță, Ghiță, Kilyen - Iani - M. Ene (46 A. Ciobanu), D. Dumitrescu (90+3 Vidrăsan) - Casap, Cr. Ene (90+1 Firan), Manole. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Croația, alcătuită din Mario Zebec (la centru), Jerko Crnčić și Vedran Ðurak.