FCSB - Dinamo, meci spectaculos, însă marcat de incidente

Fotbal / CASA Liga 1, etapa a 12-a

Sport 06 Octombrie 2019 / 00:14 413 accesări

Confruntarea dintre FCSB şi Dinamo, din etapa a 12-a a Ligii 1 la fotbal, disputată sâmbătă seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, s-a încheiat la egalitate, la capătul unui meci cu multe ocazii de gol de ambele părţi. Din păcate, partida a fost întreruptă în minutul 33, din cauza unor incidente şi s-a reluat după aproximativ zece minute. La un corner pe care urma să-l execute Florinel Coman, fanii dinamovişti au aruncat cu obiecte în teren şi au scandat injurii rasiste şi xenofobe la adresa jucătorului FCSB, respectiv la adresa arbitrului Istvan Kovacs. Galeria dinamovistă a scandat „Ţiganule” şi „Afară cu ungurii din ţară”, iar Istvan Kovacs a trimis jucătorii la cabine. Arbitrul de centru a fost şi el lovit de un obiect venit din peluza dinamovistă.

Rezultate - Vineri, 4 octombrie:

FC Botoşani - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1 (M. Roman I 84 / Vaşvari 54-pen.)

Universitatea Craiova - CSM Politehnica Iaşi 1-1 (Fortes 82 / A. Cristea 70)

Sâmbătă, 5 octombrie:

Gaz Metan Mediaş - Academica Clinceni 2-1 (Sg. Buş 71, D. Cardoso 72 / N. Roşu 84)

FCSB - Dinamo Bucureşti 1-1 (Fl. Coman 28 / D. Ciobotariu 9)

Programul celorlalte meciuri ale etapei este următorul -

Duminică, 6 octombrie

ora 20.30: FC VIITORUL CONSTANŢA - CFR Cluj

Luni, 7 octombrie

ora 18.00: FC Voluntari - Chindia Târgovişte

ora 20.30: Astra Giurgiu - FC Hermannstadt

Întâlnirile vor fi transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport.

Clasament: 1. CFR 24p (golaveraj: 28-8), 2. Craiova 23p (18-12), 3. FC VIITORUL 21p (26-14), 4. Mediaş 21p (22-17), 5. Iaşi 18p (15-11), 6. Botoşani 16p (18-18), 7. Sepsi 15p (11-8), 8. Astra 15p (14-14), 9. FCSB 15p (14-18), 10. Dinamo 14p (16-21), 11. Chindia 12p (14-17), 12. Hermannstadt 10p (11-22), 13. Clinceni 9p (16-26), 14. Voluntari 5p (8-25).

Locurile 1-6 din sezonul regulat al Ligii 1 vor evolua în play-off, iar locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out.

Locul 1 din play-off se va califică în UEFA Champions League, în timp ce locurile 2 și 3 vor merge în UEFA Europa League.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda.