FCSB a rezistat la Split

Fotbal / UEFA Europa League, al treilea tur de calificare

Sport 09 August 2018 / 23:45 540 accesări
Jucătorii antrenaţi de Nicolae Dică au avut un meci extrem de dificil în Croaţia

Meci tensionat joi seară la Split, între echipa locală Hajduk şi FCSB, în prima manşă din al treilea tur de calificare din UEFA Europa League. Vicecampioana României a rezistat presiunii croate, dar şi jocului la intimidare prestat de gazde. Bălgrădean a intervenit salvator în finalul confruntării, iar Moruţan a fost la un pas de gol la ultimul atac, în al patrulea minut al prelungirilor, astfel că întâlnirea s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Au evoluat pentru FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic (45 Junior Morais) - Pintilii, L. Filip - Man (46 Jakolis), Fl. Tănase (86 Moruţan), Teixeira - Gnohere.

Partida retur se va disputa pe Arena Naţională din Bucureşti, la 16 august, la finalul acesteia urmând să aflăm formaţia calificată în play-off-ul UEFA Europa League.