Finlanda s-a calificat, în premieră, la un turneu final

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
Fotbal / Preliminariile EURO 2020 Finlanda s-a calificat, în premieră, la un turneu final
Sport 16 Noiembrie 2019 / 00:14 310 accesări 0 comentarii

Încă două formaţii, Suedia şi Finlanda, au obţinut biletele pentru EURO 2020, alături de Ucraina, Belgia, Rusia, Italia, Polonia, Spania, Anglia, Cehia, Franţa şi Turcia.

Finlanda s-a calificat pentru prima oară la un turneu final al unei competiţii importante.

Rezultatele de vineri seară - GRUPA D: Elveţia - Georgia 1-0 (Itten 77) şi Danemarca - Gibraltar 6-0 (Skov 12, 64, Gytkjær 47, Braithwaite 51, C. Eriksen 85, 90+4).

Clasament: 1. Danemarca 15p (golaveraj: 22-5), 2. Elveţia 14p (13-5), 3. Irlanda 12p (6-4), 4. Georgia 8p (7-11), 5. Gibraltar 0p (2-25).

GRUPA F: Norvegia - Insulele Feroe 4-0 (Reginiussen 4, Fossum 8, Sørloth 62, 65), ROMÂNIA - Suedia 0-2 (M. Berg 18, Quaison 34) şi Spania - Malta 7-0 (Morata 23, Santi Cazorla 41, Pau Torres 62, Sarabia 63, Olmo 69, Gerard Moreno 71, Jesús Navas 85).

Clasament: 1. SPANIA 23p (26-5), 2. SUEDIA 18p (20-9), 3-4. România şi Norvegia 14p (17-10), 5. Insulele Feroe 3p (4-27), 6. Malta 3p (2-25).

GRUPA J: Finlanda - Liechtenstein 3-0 (Tuominen 21, Pukki 64-pen., 75), Armenia - Grecia 0-1 (Limnios 35) şi Bosnia & Herțegovina - Italia 0-3 (Acerbi 21, Insigne 37, Belotti 53).

Clasament: 1. ITALIA 27p (28-3), 2. FINLANDA 18p (15-8), 3. Grecia 11p (10-13), 4. Bosnia & Herţegovina 10p (17-17), 5. Armenia 10p (13-16), 6. Liechtenstein 2p (2-28).

PROGRAMUL PARTIDELOR DE SÂMBĂTĂ SEARĂ

Ora 16.00 - GRUPA I: Cipru - Scoţia.

Clasament: 1. BELGIA 24p (30-1), 2. RUSIA 21p (27-4), 3. Cipru 10p (13-12), 4. Scoţia 9p (12-19), 5. Kazahstan 7p (8-11), 6. San Marino 0p (0-43).

Ora 19.00 - GRUPA E: Azerbaidjan - Ţara Galilor.

Clasament: 1. Croaţia 14p (14-6), 2. Ungaria 12p (8-9), 3. Slovacia 10p (10-8), 4. Ţara Galilor 8p (6-6), 5. Azerbaidjan 1p (5-14).

GRUPA G: Slovenia - Letonia.

Clasament: 1. POLONIA 19p (13-2), 2. Austria 16p (17-7), 3. Slovenia 11p (13-8), 4. Israel 11p (15-15), 5. Macedonia de Nord 11p (10-11), 6. Letonia 0p (2-27).

GRUPA I: San Marino - Kazahstan şi Rusia - Belgia.

Clasament: 1. BELGIA 24p (30-1), 2. RUSIA 21p (27-4), 3. Cipru 10p (13-12), 4. Scoţia 9p (12-19), 5. Kazahstan 7p (8-11), 6. San Marino 0p (0-43).

Ora 21.45 - GRUPA C: Irlanda de Nord - Olanda şi Germania - Belarus.

Clasament: 1. Germania 15p (golaveraj: 20-6), 2. Olanda 15p (19-7), 3. Irlanda de Nord 12p (8-7), 4. Belarus 4p (4-12), 5. Estonia 1p (2-21).

GRUPA E: Croaţia - Slovacia.

Clasament: 1. Croaţia 14p (14-6), 2. Ungaria 12p (8-9), 3. Slovacia 10p (10-8), 4. Ţara Galilor 8p (6-6), 5. Azerbaidjan 1p (5-14).

GRUPA G: Israel - Polonia şi Austria - Macedonia de Nord.

Clasament: 1. POLONIA 19p (13-2), 2. Austria 16p (17-7), 3. Slovenia 11p (13-8), 4. Israel 11p (15-15), 5. Macedonia de Nord 11p (10-11), 6. Letonia 0p (2-27).

Loading...

Adaugă comentariul tău





NOTĂ: Te rugăm să comentezi la subiect. Sunt interzise atacurile la persoană, limbajul vulgar sau tendenţios şi postarea materialelor publicitare. Încălcarea acestor norme va fi sancţionată cu ştergerea imediată a comentariului.



Ştiri recomandate

Pagina a fost generata in 0.2601 secunde