Franța și Belgia luptă pentru un loc în marea finală a CM

Marți seară, de la ora 21.00

Sport 10 Iulie 2018 / 08:31 806 accesări
Belgienii au eliminat în sferturi Brazilia, iar acum se gândesc să facă pasul în ultimul act al competiției (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Marți seară, la Sankt Petersburg, de la ora 21.00 (în direct la TVR 1 și TVR HD), reprezentativele Franței și Belgiei se vor întâlni în prima semifinală a Cupei Mondiale din Rusia, iar confruntarea dintre cele două echipe se anunță una deosebit de interesantă. Ambele formații sunt neînvinse la actuala ediție a turneului final, francezii având patru victorii și o remiză, 2-1 cu Australia, 1-0 cu Peru și 0-0 cu Danemarca - în Grupa C, 4-3 cu Argentina (în optimi) și 2-0 cu Uruguay (în sferturi), în timp ce belgienii au câștigat toate meciurile, 3-0 cu Panama, 5-2 cu Tunisia și 1-0 cu Anglia - în Grupa G, 3-2 cu Japonia (în optimi) și 2-1 cu Brazilia (în sferturi). După ce au eliminat Brazilia, moralul în rândul jucătorilor belgieni este unul excelent, iar prezența Belgiei în penultimul act la World Cup după 32 de ani este deja o performanță remarcabilă. La francezi va reveni Matuidi, după suspendarea din sferturi, iar la belgieni va absenta Meunier, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, Regele Filip al Begiei şi Regina Mathilde și-au anunțat prezența la partida de marți seară. Suveranul belgian a fost în tribuna oficială și la meciul cu Tunisia.

Echipele probabile - Franța (selecționer Didier Deschamps): Lloris (cpt.) - Pavard, Umtiti, Varane, L. Hernandez - N. Kante, Pogba - Matuidi, Griezmann, Mbappe - Giroud; Belgia (selecţioner: Roberto Martinez): Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Kompany, Vertonghen - Carrasco, Witsel, Chadli, De Bruyne - Lukaku, E. Hazard (cpt.).

Partida va fi arbitrată la centru de Andres Cunha (Uruguay).

A doua semifinală se va disputa miercuri seară, de la ora 21.00, la Moscova, pe stadionul „Luzhniki”, între Anglia și Croația. Întâlnirea va fi arbitrată la centru de Cuneyt Cakir (Turcia).

Programul finalelor - FINALA MICĂ - sâmbătă, 14 iulie, ora 17.00 (la Sankt Petersburg); FINALA MARE - duminică, 15 iulie, ora 18.00 (la Moscova, stadion „Luzhniki”).