Halep luptă cu Serena Williams, în sferturile US Open

Meci de cinci stele în noaptea de miercuri spre joi, de la ora 2.00, în direct pe Eurosport 1

Sport 07 Septembrie 2016 / 16:56 647 accesări
Simona Halep se va duela cu Serena Williams pentru un loc în semifinale la US Open

Tenismena constănțeană Simona Halep, locul 5 WTA și cap de serie nr. 5, dispută în noaptea de miercuri spre joi, de la ora 2.00, în direct pe Eurosport 1, unul dintre cele mai importante meciuri din cariera sa. Sportiva în vârstă de 24 de ani dă piept cu liderul clasamentului mondial, Serena Williams, în sferturile de finală ale US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului. Partida va avea loc pe cea mai importantă arenă din cadrul complexului sportiv de la Flushing Meadows, „Arthur Ashe”, și poate reprezenta un moment important în tenisul mondial feminin. În cazul unei înfrângeri, americanca va pierde primul loc în clasamentul WTA, urmând să fie detronată de germanca Angelique Kerber.

A doua clasată în ierarhia mondială s-a calificat deja în semifinale, după ce a trecut de italianca Roberta Vinci, cap de serie nr. 7, cu scorul de 7-5, 6-0. Pentru un loc în finală, germanca se va duela cu fostul lider WTA, daneza Caroline Wozniacki, ajunsă pe locul 74 WTA, care a depășit-o în antepenultimul act pe letona Anastasija Sevastova, locul 48 WTA, cu scorul de 6-0, 6-2. În alt sfert de finală programat miercuri seară, revelația acestei ediții, croata Ana Konjuh, locul 92 WTA, o întâlnește pe favorita nr. 10, Karolina Pliskova (Cehia).

În întrecerea masculină, liderul mondial Novak Djokovic s-a calificat în semifinale, după ce adversarul său din sferturi, francezul Jo-Wilfried Tsonga, cap de serie nr. 9, a abandonat la scorul de 6-3, 6-2 în favoarea sârbului. Astfel, sârbul a ajuns în faza semifinalelor după doar două meciuri câştigate pe teren la actuala ediţie de la US Open, cel cu polonezul Jerzy Janowicz, 6-3, 5-7, 6-2, 6-1, în primul tur, respectiv partida din optimi, în care l-a învins pe britanicul Kyle Edmund cu 6-2, 6-1, 6-4. În turul secund, Djokovic a beneficiat de retragerea cehului Jiri Vesely, iar în turul al treilea a stat pe teren doar 35 de minute, moment în care conducea cu 4-2, iar rusul Mikhail Youzhny a abandonat.

Pentru un loc în ultimul act, Djokovic îl va întâlni pe pe francezul Gael Monfils, cap de serie nr. 10, care a trecut de conaţionalul său Lucas Pouille cu 6-4, 6-3, 6-3. Celelalte sferturi de finală sunt programate în noaptea aceasta, după următorul program: Andy Murray (Marea Britanie, cap de serie nr. 2) - Kei Nishikori (Japonia, cap de serie nr. 6) și Stan Wawrinka (Elveția, cap de serie nr. 3) - Juan Martin del Potro (Argentina, locul 142 ATP).