Handbalistele de la CSM București, campioane ale României pentru a treia oară consecutiv

Sport 26 Martie 2017 / 19:48 781 accesări
Handbalistele de la CSM București au dominat categoric acest campionat

CSM Bucureşti s-a impus cu 30-21 în partida din deplasare cu Măgura Cisnădie, contând pentru etapa a 22-a din Liga Naţională de handbal feminin, astfel că a devenit matematic campioana României în sezonul 2016-2017. Cu patru etape înainte de finalul campionatului, care la feminin nu mai prevede faze play-off și play-out, formaţia din Capitală are 14 puncte avans faţă de Dunărea Brăila, echipa clasată pe locul 2, astfel că diferenţa nu mai poate fi refăcută.

Aflată în plină pregătire pentru sfertul de finală al Ligii Campionilor cu Ferencvaros Budapesta, CSM Bucureşti a luat partida cu Măgura Cisnădie ca pe un joc de pregătire. Nici nu avea cum să fie altfel, diferenţa de valoare fiind net în favoarea campioanei. Antrenorul Aurelian Roşca a încercat să ţină în tonus toate jucătoarele, insistând doar cu tinerele Bianca Bazaliu şi Elena Dache, cărora le-a oferit mai multe minute ca niciodată în acest sezon. Bianca Bazaliu s-a şi aflat printre principalele marcatoare, cu 5 goluri, în timp ce colega ei de generaţie a înscris un gol.

CSM Bucureşti nu a avut deloc emoţii la Cisnădie, diferenţa crescând treptat după primele 10 minute. La pauză, bucureștencele au condus cu 18-12, iar în partea secundă au ajuns până la o diferenţă maximă de 11 goluri, 29-18. Carmen Martin, cu 7 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a campioanelor în jocul de la Cisnădie. Pentru CSMB au mai înscris Bianca Bazaliu 5 goluri, Anastasia Lobaci 5, Camille Ayglon Saurina 4, Linnea Torstensson 3, Maja Mehmedovic 2, Oana Manea 2, Elena Dache 1 și Iulia Curea 1. De la gazde, Oana Apetrei a reușit cele mai multe goluri, 7.

În clasament, pe primul loc se află CSM București, cu 54 de puncte din 19 jocuri, urmată de HC Dunărea Brăila 40p (19j), SCM Craiova 35p (19j) și HC Zalău 35p (18j). Concluzia ar fi că trupa lui Aurelian Roşca a obţinut un titlu lejer, chiar dacă la un moment dat, după primele etape, a fost pusă puţin în dificultate de Dunărea Brăila, după singura înfrângere a sezonului pe plan intern, scor 27-30.

Miercuri, CSM Bucureşti va juca împotriva echipei CSM Bistriţa, într-un meci care va avea loc în Sala Polivalentă din Capitală, apoi echipa va intra în linie dreaptă cu pregătirile pentru manşa tur a sfertului de finală din Liga Campionilor cu Ferencvaros Budapesta, programat pe 7 aprilie, în aceeaşi arenă. Miercuri, Federaţia Română de Handbal va înmâna echipei bucureștene trofeul Ligii Naţionale, împreună cu medaliile şi tricourile de campioane ale României.