Handbalistele tricolore au pierdut cu Muntenegru

La Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia

Sport 04 Decembrie 2019 / 11:04 614 accesări
Cristina Neagu a fost MVP-ul partidei (sursa foto: Facebook FRH - Federația Română de Handbal)

Reprezentativa de handbal feminin a României a fost învinsă, miercuri, de Muntenegru, scor 27-26 (11-12), în etapa a patra a Grupei C de la a 24-a ediţie a Campionatului Mondial. După ce au avut un gol avantaj la pauză şi au condus cu patru goluri în repriza a doua, scor 21-17, handbalistele antrenate de Tomas Ryde şi Costică Buceschi au primit şapte goluri la rând şi Muntenegru s-a desprins decisiv, scor 24-21. Eforturile din final ale tricolorelor au fost în zadar şi România a cedat un meci în care a evoluat mai bine, însă a nu a putut menţine ritmul pe toată durata partidei.

Golurile formaţiei noastre au fost înscrise de Neagu 11, Perianu 4, Dache 4, Udriştioiu 3, Pintea 2 şi Iuganu 2. Cristina Neagu a fost desemnată jucătoarea meciului.

Tot miercuri, Spania a surclasat Kazahstan, scor 43-16, iar Ungaria va întâlni Senegal, de la ora 12.00.

În confruntarea decisivă pentru calificarea în grupele principale, handbalistele tricolore vor înfrunta Ungaria, vineri, 6 decembrie, de la ora 12.00 (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1).

Clasament: 1-2. Spania şi Muntenegru 8p, 3. România 4p, Ungaria 2p, 5-6. Senegal şi Kazahstan 0p. Primele trei clasate se vor califica în grupele principale.