HC Dobrogea Sud, cu gândul la confruntările din Liga Națională

După ce a câștigat Supercupa României

Sport 27 August 2017 / 16:40 1029 accesări
Bucuria handbaliștilor constănțeni a fost maximă (sursa foto: Facebook HC Dobrogea Sud Constanța)

Victoria obținută de Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa, sâmbătă, la București, în Sala Polivalentă, 28-27 (13-10) cu Dinamo București, care a adus Supercupa României pe Litoral, a arătat o formație constănțeană care a știut să gestioneze foarte bine finalul partidei. Dinamo a condus doar la începutul meciului, cu 2-1 și 3-2, după care handbaliștii constănțeni s-au desprins la patru goluri în minutul 24, scor 11-7. Cele trei goluri avantaj de la pauză, 13-10, după ce HCDS a ratat și două aruncări de la 7 metri, prin Cutura și Buricea, au oferit un moral foarte bun jucătorilor antrenați de Christian Gaudin şi Marko Isakovic, iar tabela de marcaj a arătat o diferență de cinci goluri în favoarea echipei de la țărmul mării, 20-15 în minutul 44. Dinamoviștii au început cursa de urmărire și au sperat pe final într-o egalare, când s-au apropiat la un singur gol de HCDS în ultimul minut, scor 27-26, dar nu au putut face mai mult.

„A fost un meci greu. Suntem fericiți pentru că am câștigat prima cupă din istoria clubului. Va fi cel mai greu campionat de după Revoluție”, a spus George Buricea. „Sunt foarte emoționat. O mare victorie, cu o mare echipă, cum e Dinamo, care a fost campioană sezonul trecut. Am luptat pentru fiecare minge. Avem un lot foarte bun la Constanța și vom lupta pentru toate trofeele în acest sezon. Este doar un meci. Campionatul va fi unul tare, dar avem șanse să câștigăm”, a declarat Dalibor Cutura.

„Vă mulțumim tuturor! Este Cupa voastră!”, a fost mesajul postat pe pagina oficială de Facebook a clubului constănțean la finalul partidei de sâmbătă.

În prima etapă a Ligii Naţionale, HC Dobrogea Sud Constanţa va evolua sâmbătă, 2 septembrie, pe teren propriu, de la ora 16.00, urmând să întâlnească în Sala Sporturilor formaţia CSU Suceava.