HCM a pierdut primul meci din play-off

Handbal masculin / Liga Naţională, play-off, primul tur: CSM BUCUREȘTI - HCM CONSTANȚA 31-29

Sport 16 Aprilie 2015 / 00:00 1006 accesări

Chinuită de probleme financiare și cu un lot decimat de accidentări, HCM Constanța a pierdut, ieri, meciul de debut din primul tur al play-off-ului Ligii Naționale de handbal masculin, scor 29-31 (16-16), în fața celor de la CSM București. În partida disputată în sala „Rapid” din capitală, campionii nu s-au putut baza pe serviciile a trei jucători, Gal, plecat la lotul național de tineret, Angelovski, incomplet refăcut după o accidentare mai veche, și Enescu, în covalescență, după ce a fost operat din cauza unei rupturi de ligamente la genunchiul stâng. În plus, Humet a început partida pe banca de rezerve, fiind slăbit din cauza unei puternice răceli. În aceste condiții, antrenorii Zvonko Sundovski și Marko Isakovic au fost nevoiți să înceapă cu Tucanu, veteranul în vârstă de 42 de ani, în postura de inter dreapta și au mizat pe jocul ofensiv cu doi pivoți, Rakcevic și Cristescu. În ciuda problemelor, constănțenii au început bine întâlnirea și, după nouă minute, erau în avantaj, 5-4, însă o serie de ratări au făcut ca gazdele să revină și să se distanțeze la trei lungimi, 9-6 - în min. 15. Un time-out cerut de Sundovski a schimbat radical situația și, timp de opt minute, HCM a înscris de șapte ori consecutiv, fără să primească gol, conducând cu 13-9 pe tabela de marcaj. Din păcate, gruparea de pe litoral l-a pierdut pe Adzic, accidentat la piciorul drept, iar acest lucru s-a simțit în defensivă, astfel că gazdele au reușit să recupereze deficitul și s-a intrat la cabine la egalitate, scor 16-16.

GHINION DUPĂ PAUZĂ

După pauză, conduși de căpitanul Toma, revenit după o accidentare, constănțenii au continuat evoluția bună și, cu un sfert de oră înainte de final aveau un avantaj de două goluri, 24-22. Intervențiile lui Iancu și ghinionul oaspeților, care au nimerit de patru ori bara transversală, au făcut ca bucureștenii să revină în joc și să se distanțeze la trei goluri, 29-26. HCM a forțat, din nou, revenirea, s-a apropiat la un singur gol, dar nu a mai reușit să recupereze distanța, în ciuda eforturilor lui Cutura. Drept urmare, CSM București s-a impus cu 31-29, dar HCM păstrează șanse la calificarea în semifinale. A doua partidă dintre cele două echipe va avea loc la Constanța, la 6 mai. Dacă vor câștiga, constănțenii vor susține meciul decisiv tot pe teren propriu, în Sala Sporturilor, la 7 mai.

În meciul de ieri, pentru HCM au jucat: Popescu (5 intervenții) și Stănescu (6 intervenții - 1x7m) - Toma 11 goluri (5x7m), Cutura 7g (1x7m), Cristescu 4g, Rakcevic 3g, Vujadinovic 2g, Humet 1g, Buricea 1g, Tucanu, Adzic și Baican.

„Am jucat cu inima, dar am făcut prea multe greșeli și am ratat prea mult. Este doar primul meci din play-off și ne vom pregăti bine pentru următorul joc, pentru că sunt în continuare șanse mari să ne calificăm în semifinale”, a spus antrenorul principal al formației constănțene Zvonko Sundovski. „Ne pare rău că nu am obținut un rezultat bun, deși am condus în multe momente. Trebuie să uităm repede acest joc, pentru că urmează alte două partide pe teren propriu, care vor fi la fel de dificile”, a adăugat pivotul Albert Cristescu.

Tot ieri, au avut loc alte două partide din primul tur al play-off-ului: Potaissa Turda - HC Odorhei 26-23 (13-13) și Știința Bacău - Minaur Baia Mare 23-19 (12-7). Întâlnirea Dunărea Călărași - Dinamo București este programată azi, de la ora 19.45 (în direct la Digi Sport 3).