Ianis Hagi, la al doilea meci jucat pentru Fiorentina în Serie A

Fotbal

Sport 29 Mai 2017 / 15:39 1356 accesări
Ianis Hagi a fost transferat de la FC Viitorul la Fiorentina în 2016, pentru suma de două milioane de euro

Doi dintre foștii jucători de la FC Viitorul au fost adversari în ultima etapă a campionatului Italiei, în partida Fiorentina - Pescara, scor 2-2 (Saponara 66, Vecino 85 / Caprari 15, Bahebeck 65). Ianis Hagi (18 ani) a fost introdus în teren de antrenorul Fiorentinei, Paulo Sousa, în minutul 56 al întâlnirii din Serie A cu Pescara, echipă la care Alexandru Mitriţă (22 de ani) a fost introdus în minutul 72. Ianis Hagi a primit un cartonaş galben în minutul 77, s-a remarcat prin două şuturi trimise spre poarta adversă şi a ajuns la 48 de minute jucate în acest sezon de Serie A. Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Fiorentina.

„Toţi jucătorii din grup au un viitor. Ei au calitate, dar este nevoie de continuitate pentru a progresa. Hagi este remarcabil din punct de vedere tehnic şi loveşte mingea bine cu ambele picioare. Este tânăr şi nu am nicio îndoială că va deveni un jucător de elită”, a declarat tehnicianul portughez la finalul partidei.

Fosta echipă a lui Adrian Mutu şi Marius Lăcătuş a terminat pe locul 8 în acest sezon, ratând participarea în UEFA Europa League, în timp ce Mitriţă şi Pescara se întorc în Serie B, din postura de „lanternă roşie” a clasamentului. Pentru Ianis Hagi a fost al doilea meci al carierei jucat pentru gruparea „viola”. În etapa a noua, Paulo Sousa l-a introdus pe român în ultimul sfert de oră al partidei din deplasare cu Cagliari, când Fiorentina conducea cu 5-3.

Mitriţă a fost adus în Italia de la FC Viitorul, în 2015, pentru suma de 800.000 de euro. De atunci, mijlocaşul ofensiv a adunat 36 de meciuri pentru Pescara, marcând două goluri şi oferind şase pase decisive. Ianis Hagi a fost cumpărat de Fiorentina în 2016, pentru suma de două milioane de euro.