Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Istanbul

28 Aprilie 2017 / 16:08 1810 accesări

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, ocupanta locului 33 în clasamentul WTA, a câştigat, vineri, scor 2-6, 7-6(5), 6-1, meciul jucat cu Basak Eraydin (Turcia, 257 WTA) în sferturile de finală ale turneului de la Istanbul (Turcia), dotat cu premii în valoare totală de 226,750 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat două ore şi 48 de minute. Begu a început slab meciul cu adversara de 22 de ani şi a pierdut primul set, după ce sportiva din Turcia s-a distanţat în startul setului la 3-0 şi nu şi-a mai cedat avantajul până la final. Irina Begu a câştigat doar două game-uri, iar primul set i-a revenit lui Basak Eraydin, scor 6-2, în 35 de minute.

Actul secund a fost un adevărat maraton. A durat o oră şi 28 de minute şi s-a încheiat la tiebreak. Begu a început bine şi s-a distanţat la 2-0, însă Basak Eraydin a revenit şi a restabilit egalitatea la trei, după un break. La 3-3 a început o serie de greşeli la serviciu la ambele sportive, iar setul a ajuns în tiebreak. În cele din urmă, Irina Begu a câştigat actul secund, după ce s-a impus la tiebreak, scor 7-5.

În setul trei adversara nu i-a mai pus probleme lui Begu, care a reuşit trei break-uri şi s-a distanţat rapid. Sportiva din Bucureşti i-a cedat doar un singur game adversarei din Turcia, iar partida s-a încheiat după ce Begu a câştigat setul trei, scor 6-1. În turul următor, Begu va întâlni câştigătoarea partidei Elise Mertens (Belgia, 65 WTA) - Cagla Buyukakcay (Turcia, 181 WTA).

Pentru accederea în semifinalele turneului de la Instabul, Irina Begu va încasa un cec în valoare de 11,500 de dolari şi 110 puncte în clasamentul mondial.