Irina Lepșa a obținut două medalii de argint la Europenele de Haltere din Norvegia

12 Aprilie 2016 / 20:45 575 accesări
Irina-Lăcrămioara Lepșa

Sportiva Irina Lepșa a câștigat două medalii de argint, la stilul aruncat și la total, la categoria 58 kg, marți, în cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Forde (Norvegia), potrivit site-ului oficial al competiţiei.

Irina-Lăcrămioara Lepșa a obținut argintul la aruncat, cu 117 kilograme. Aurul a revenit sportivei Boianka Kostova, din Azerbaidjan, cu 130 kg, iar bronzul i-a revenit polonezei Joanna Lochowska, cu 114 kilograme.

La total, Irina Lepșa a ocupat de asemenea locul 2, cu 205 kg. Pe primul loc s-a clasat, detașat, Boianka Kostova, cu 235 de kilograme.

La smuls, Irina Lepșa s-a clasat pe poziția a 5-a, cu 88 kg.

Sportivii români au cucerit până acum opt medalii, trei de aur, două de argint și trei de bronz, la Europenele de Haltere de la Forde (Norvegia). În primele zile ale competiției, Cristina Iovu (53 kg) a obținut aur la total și aruncat și bronz la smuls, Monica Suneta Csengeri (48 kg) a luat aurul la smuls și bronz la total, iar Ilie Constantin Ciotoiu (56 kg) a cucerit bronzul la total.