Jaqueline Cristian a câștigat Mamaia Idu Trophy Comvex 2017

Tenis de câmp

Sport 03 Septembrie 2017 / 18:19 1812 accesări

Jaqueline Cristian va intra de luni în Top 300 WTA

Jucătoarea română de tenis Jaqueline-Adina Cristian, cap de serie 6, a câștigat duminică turneul ITF de la Mamaia, dotat cu premii în valoare totală de 25.000 dolari. Ea a învins-o în finală pe Cristina Dinu cu 6-2, 2-6, 6-3, după o oră și 56 de minute. Sportiva în vârstă de 19 ani, situată pe locul 334 WTA, a ajuns la șapte turnee câștigate în întreaga carieră, la simplu. Dinu are 24 de ani și ocupă locul 401 în ierarhia mondială. Mamaia Idu Trophy Comvex a fost ultimul turneu feminin din categoria ITF care s-a disputat în acest sezon în România.

Cele două finaliste au învins în semifinale jucătoare din România. Jaqueline a trecut de Irina Fetecău (653 WTA, beneficiară a unui wild card) cu 6-1, 6-4, iar Cristina a depășit-o pe Elena Bogdan (813 WTA, venită din calificări) cu 6-7 (8), 6-4, 6-1.

Competiția de la Mamaia este cel mai important triumf din cariera tinerei jucătoare române, care a beneficiat de un wild-card la turneul WTA de la București, dar a fost eliminată în primul tur. Jaqueline Cristian mai are două victorii în România, la Tîrgu Jiu, în turnee desfășurate anul trecut. Victoria de la Mamaia o propulsează pe Jaqueline în Top 300 WTA, cea mai bună clasare a ei de până acum.

Favorita nr. 1 a competiției de pe Litoral a fost Patricia Țig (126 WTA), care a cedat în mod surprinzător, prin abandon în primul tur, în fața moldovencei Alexandra Perper (518 WTA). Retragerea a venit la scorul de 2-6, 1-4.

Sâmbătă, proba de dublu a fost câștigată de perechea Elena-Gabriela Ruse (România) - Anastasia Komardina (Rusia), care a dispus de cuplul Dea Herdzelas (Bosnia) - Oana-Georgeta Simion (România) cu 3-6, 6-1, 10-6. Ruse a ajuns la al șaselea titlu la dublu și al doilea în 2017 după cel câștigat la Hodmezovasarhely (Ungaria, 25.000 de dolari), alături de olandeza Ewa Wacanno.