Joi după amiază are loc întâlnirea Simona Halep - Karolina Pliskova

Tenis de câmp / În sferturile turneului de la Madrid

Sport 10 Mai 2018 / 09:04 597 accesări
Simona Halep a câştigat ultimele două ediţii ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open

Tenismena constănţeană Simona Halep, liderul WTA, o va înfrunta joi, nu mai devreme de ora 15.00, în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, pe Karolina Pliskova (Cehia, locul 6 WTA), meciul fiind programat pe terenul Manolo Santana, în jurul orei 15.00. Întâlnirea va fi a doua a zilei de joi care se va disputa pe terenul „Manolo Santana”, după partida dintre Caroline Garcia (Franţa, locul 7 WTA) şi Carla Suarez Navarro (Spania, locul 25 WTA), care va începe la ora 13.00.

Miercuri, în optimile turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open, Halep a învins-o pe Kristyna Pliskova (Cehia, locul 94 WTA, jucătoare venită din calificări), sora Karolinei, cu scorul de 6-1, 6-4, iar Karolina Pliskova a trecut de Sloane Stephens (SUA, locul 9 WTA), cu scorul de 6-2, 6-3.

Ultima confruntare dintre Simona Halep şi Karolina Pliskova s-a desfăşurat în acest an, în sferturile de finală la Australian Open, când Halep a câştigat cu scorul de 6-3, 6-2.

După victoria din optimi, Halep a spus că surorile Kristyna şi Karolina Pliskova sunt adversare dificile de fiecare dată: „Consider că a fost un meci foarte bun. Este dificil întotdeauna să joci împotriva surorilor Pliskova, pentru că au un serviciu puternic, lovesc mingea foarte puternic. Este o victorie foarte bună pentru mine. Nu contează cu cine voi juca în faza următoare. Ştiu că va fi foarte dificil. Voi fi pregătită, mă voi concentra pe propriul joc şi vom vedea ce va fi”.