Kashima Antlers s-a calificat în sferturile CM de fotbal al cluburilor

Sport 08 Decembrie 2016 / 17:15 459 accesări
Golul marcat de Mu Kanazaki (nr. 33) în minutul 88 a calificat-o mai departe pe Kashima Antlers

Echipa japoneză Kashima Antlers s-a calificat joi în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal al cluburilor, după victoria obţinută în faţa formaţiei neo-zeelandeze Auckland City, scor 2-1, într-o partidă jucată la Yokohama. Pentru Kashima au marcat Shuhei Akasaki şi Mu Kanazaki, în minutele 67, respectiv 88, iar Kim Dae-Wook a înscris pentru echipa de la Antipozi, în minutul 50.

Au evoluat formațiile:

Kashima (antrenor Masatada Ishii): Sogahata - Nishi, Hwang, Yamamoto, Shoji - Nagaki, Shibasaki, Endo (83 A. Nakamura), Ogasawara (63 Kanazaki) - Messias (54 Akasaki), Doi.

Auckland (antrenor Ramon Tribulietx): Zubikarai - Iwata, Berlanga, White, Kim - E. Tade (90+3 Berry), Lewis, Tavano, Riera - Moreira, De Vries (83 Lea'alafa).

În sferturi, Kashima Antlers o va înfrunta pe Mamelodi Sundowns, din Africa de Sud. Câştigătoarea acestui meci, programat duminică, la Osaka, de la ora 12.30, va juca în semifinale împotriva echipei columbiene Atletico Nacional, care va evolua direct în această fază a competiţiei. Direct în semifinale va juca şi Real Madrid, care se află pe cealaltă parte a tabloului. Deţinătoarea Ligii Campionilor va întâlni în semifinale câştigătoarea partidei dintre Jeonbuk (Coreea de Sud) şi Club America (Mexic). Finala mare și finala mică vor avea loc pe 18 decembrie, la Yokohama.

FIFA ÎNCEARCĂ ARBITRAJUL VIDEO, ÎN PREMIERĂ LA O COMPETIȚIE OFICIALĂ

Să mai precizăm că această partidă, care a deschis ediția 2016 a Campionatului Mondial al cluburilor, a fost primul meci oficial în care a fost utilizat arbitrajul video. Există un arbitru asistent video, care analizează situațiile-limită, precum poziții de ofsaid sau faulturi ce pot influența soarta jocului. Decizia finală aparține însă tot arbitrului de centru, după o consultare prealabilă.

Sistemul este încercat în premieră de FIFA și, dacă va da satisfacție, va fi utilizat și la Campionatul Mondial din 2018. În meciul de joi nu a fost nevoie de arbitraj video.

Campionatul Mondial al cluburilor se desfășoară în Japonia și are la start următoarele echipe:

Real Madrid (Spania) - câștigătoarea Ligii Campionilor Europeni

Atletico Nacional Medellin (Columbia) - câștigătoarea Copei Libertadores (America de Sud)

Jeonbuk Hyundai Motors (Coreea de Sud) - câștigătoarea Ligii Campionilor Asiei

Mamelodi Sundowns (Africa de Sud) - câștigătoarea Ligii Campionilor Africii

Club America (Mexic) - câștigătoarea Ligii Campionilor CONCACAF Club America (America de Nord, Centrală și Zona Caraibelor)

Auckland City (Noua Zeelandă) - câștigătoarea Ligii Campionilor OFC (Oceania)