Liga I: Farul Constanţa - Universitatea Craiova 0-3, în play-off

Sport 17 Aprilie 2022 / 08:13 1094 accesări

Universitatea Craiova a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 3-0 (3-0), sâmbătă seara, în deplasare, la Ovidiu, într-un meci din etapa a cincea a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

O primă repriză în care Farul a fost net supetioară, a pus multă presiune pe defensiva Craiovei. Cei care au înscris au fost însă oaspeții, de trei ori, prima oară după o fază fixă iar apoi după două contraatacuri, rezultatul înregistrat la pauză menținându-se până la final.

Universitateaa marcat prin Jovan Markovic (15, 45+2) şi Ştefan Baiaram (37).

Farul a încheiat meciul în zece oameni, Adrian Petre fiind eliminat în min. 90 pentru o intrare dură la portarul Mirko Pigliacelli.

Antrenorul Universităţii, Laurenţiu Reghecampf, a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene consecutive, în min. 48, din cauza protestelor faţă de arbitrul Cătălin Popa.

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Dussaut, Larie, Artean, De Nooijer - Radaslavescu, Nedelcu (60 Mladen), Grameni (46 Purece) - Iancu (75 Moldoveanu), Betancor (45 Ad. Petre), Sali (46 Pitu). Rezerve: Brănescu - Borza, Ciobanu, Martinovic.

U. Craiova (antrenor Laurențiu Reghecampf): Pigliacelli - Vătăjelu, Papp (46 Găman), Screciu, Bancu - Bic, Al. Crețu (72 Nistor) - Gustavo (64 Roguljic), Baiaram (81 M. Constantin), Ivan - Markovic (46 Koljic). Rezerve: Lazar - Căpățână, Vlădoiu, Cîmpanu.