Lineker şi-a schimbat zicala fotbalistică despre Germania

CM de fotbal Rusia 2018

Sport 24 Iunie 2018 / 13:39 708 accesări

După victoria înregistrată sâmbătă seară de reprezentativa de fotbal a Germaniei la World Cup 2018, 2-1 cu Suedia, în Grupa F, printr-un gol înscris în prelungiri, în inferioritate numerică, fostul mare atacant englez Gary Lineker şi-a modificat celebra sa definiţie a fotbalului. În 1990, la Cupa Mondială din Italia, Lineker a spus după eliminarea din semifinale în faţa nemţilor: „Fotbalul este un joc simplu: 22 de bărbaţi urmăresc o minge şi la final Germania câştigă întotdeauna” Acum, Lineker a lansat, pe Twitter, noua sa versiune: „Fotbalul este un joc simplu: 22 de bărbaţi aleargă după o minge timp de 82 de minute şi germanii rămân fără un jucător, aşa că 21 de bărbaţi urmăresc o minge timp de 13 minute şi la final nemţii câştigă naibii într-un fel”.

INCIDENTE LA FINALUL PARTIDEI GERMANIA - SUEDIA

După golul marcat de Kroos, la finalul meciului Germania - Suedia, unii membri ai staff-ului german s-au bucurat exagerat şi au alergat spre banca suedeză, făcând gesturi obsecene, spre nemulţumirea suedezilor. „sta m-a enervat cu adevărat şi m-a supărat. Ne-am bătut 95 de minute şi când arbitrul fluieră finalul meciului, vă strângeţi mâna şi plecaţi. Am fost foarte supărat. Nu se face aşa ceva. Vă felicitaţi şi lăsaţi adversarul cu tristeţea lui, nu reacţionaţi aşa”, a declarat selecţionerul suedez Janne Andersson, în timp ce antrenorul german Joachim Low a spus că nu a văzut incidentele.

Federaţia Germană de Fotbal şi-a cerut scuze în limba suedeză, pe contul de Twitter, pentru incidentele de la finalul partidei. „A fost un meci plin de emoţii. La final, unele reacţii sau gesturi ale stafului nostru către banca suedeză au fost prea emoţionale”, se mai arată în mesajul germanilor.

Toni Kroos a declarat, sâmbătă, după ce a marcat golul victoriei, că mulţi în ţara sa s-ar fi bucurat dacă naţionala ar fi fost eliminată de la turneul final.

PROCEDURĂ DISCIPLINARĂ FIFA PENTRU XHAKA ŞI SHAQIRI

FIFA a deschis, sâmbătă, o procedură disciplinară împotriva jucătorilor Granit Xhaka şi Xherdan Shaqiri, componenţi ai naţionalei elveţiene, pentru modul în care s-au bucurat printr-un gest pro-albanez, după ce au înscris în meciul Elveţia - Serbia, scor 2-1. Xhaka s-a născut în Elveţia, într-o familie din Kosovo, iar Shaqiri este născut în Kosovo, cei doi imitând prin gesturi vulturul de pe drapelul albanez. FIFA interzice mesajele politice pe stadioane. Presa sârbă a denunţat „provocarea ruşinoasă”, iar cotidianul sârb „Blic” a scris că cei doi au arătat semnul celor care cred în pretinsa idee a unei Mari Albanii. La Pristina, capitala statului Kosovo, presa a salutat gesturile lui Xhaka şi Shaqiri, iar preşedintele Kosovo, Hashim Thaci, i-a felicitat pe cei doi jucători. Presa elveţiană, în ciuda euforiei victoriei, a criticat gesturile lui Xhaka şi Shaqiri.